osuszacze powietrza

Jak działają osuszacze powietrza?

Przeglądając prognozy pogody, wiele osób zwraca uwagę na wilgotność powietrza. To ona zazwyczaj decyduje o nadchodzących opadach, a także wpływa na samopoczucie. Chociaż zbyt mała zawartość cząsteczek wody jest niekorzystna dla zdrowia, wysoki poziom wilgotności niesie za sobą jeszcze bardziej negatywne skutki. W stworzeniu optymalnych warunków pomagają osuszacze powietrza.

Negatywne skutki wysokiej wilgotności powietrza

O poziomie wilgoci w otoczeniu można się łatwo przekonać, analizując swoje samopoczucie. Przy niskim nasyceniu para wodną bardzo szybko reaguje ludzka skóra, która ulega wysuszeniu i łuszczy się. Kiedy intensywnie odczuwamy potrzebę użycia kremu, może być to właśnie oznaką suchego powietrza. Takie warunki nie są też korzystne dla roślin i zwierząt, a przy wysokich temperaturach zewnętrznych zwiększają pragnienie i przyczyniają się do odwodnienia organizmu. Równie negatywne, ale znacznie szerzej oddziałujące, jest zjawisko wysokiej wilgotności powietrza. Przy dużej zawartości pary wodnej w określonych temperaturach dochodzi do jej skraplania się. Warstewka wilgoci pokrywa przedmioty, jest wchłaniana przez tynki, drewno, tekstylia i inne materiały. Tworzone środowisko jest idealne dla rozwoju różnych organizmów, sprzyjając namnażaniu się bakterii, roztoczy, grzybów i pleśni oraz inicjowaniu procesów gnilnych. Wysoka wilgotność jest też niekorzystna dla zdrowia. Wymienione czynniki biologiczne są nie tylko źródłem chorób, ale też zaostrzają stany alergiczne.

Osuszacze powietrza – sposób na optymalny poziom wilgoci

O suchym powietrzu mówi się, gdy zawartość pary wodnej spada poniżej 40%. Z kolei górny poziom wilgoci niekorzystny dla zdrowia to 65% i więcej. Aby osiągnąć optymalny stan atmosfery w pomieszczeniu, wykorzystuje się osuszacze powietrza, nazywane też pochłaniaczami wilgoci. Urządzenia, które oferuje firma Klima 24h, to zasilane elektrycznie konstrukcje mechaniczne o wysokiej wydajności. Najlepsze z nich mogą usunąć z otoczenia nawet kilka litrów pary wodnej w czasie kilkugodzinnej pracy. Wystarczy jednorazowe podłączenie, aby osiągnąć optymalne warunki i zapewnić komfort użytkownikom lokalu.

Osuszacze kondensacyjne

Budowa takiego urządzenia i jego działanie są uzależnione od typu osuszacza. W modelu kondensacyjnym znajdują się: parownik, skraplacz, sprężarka, wentylator oraz pojemnik na skropliny i filtr powietrza. Jego działanie do złudzenia przypomina pracę lodówki czy pompy ciepła. Różnice pomiędzy tymi urządzeniami sprowadzają do wyciągnięcia korzyści tylko z jednej funkcji. W lodówce atutem jest zimno, podczas gdy ciepło jest oddawane to otoczenia. Pompa dostarcza energię cieplną, a usuwa zimne powietrze. W osuszaczu natomiast najważniejszy jest moment skroplenia, a nie wymiana energii termicznej. Następuje ono dzięki wykorzystaniu zjawiska punktu rosy, czyli skraplania się pary wodnej na zimnych powierzchniach. Odpowiadają za nie parownik i skraplacz, które różnią się temperaturą. Pierwszy podgrzewa powietrze i powoduje parowanie wody, drugi – chłodniejszy – wymusza jej skraplanie.

Osuszacze adsorpcyjne

Nieco inną budowę i działanie mają osuszacze powietrza adsorpcyjne. W ich wnętrzu znajduje się wymiennik ciepła, któremu towarzyszą grzałka i rotor. Ten ostatni jest pokryty adsorbatem, na którego powierzchni gromadzi się para wodna. Ta z kolei jest skraplana
w wymienniku i w postaci wody gromadzona w specjalnym zbiorniku. Za przepływ powietrza odpowiada wentylator, który wymusza jego obieg.

Osuszacze kondensacyjne charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością, ale najlepiej działają w wąskim zakresie wilgotności i temperatury. Modele adsorpcyjne są mniej efektywne, ale sprawdzają się w każdych warunkach.

śr. ocena 5 / głosów 1