kolektor-sloneczny

Jak działają kolektory słoneczne?

Bardzo dużo obecnie rozmawia się o ochronie środowiska w aspekcie jakości powietrza. Wszechogarniający smog zmusza do podjęcia działań. Do tego toczące się dyskusje o podniesieniu cen energii elektrycznej. Co możemy zrobić ze swojej strony, żeby niejako wyjść sytuacji naprzeciw? Może warto się zorientować, jakie mamy alternatywy? Na pewno jedną z nich są kolektory słoneczne.

Co to są kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne, zwane też solarami to część instalacji grzewczej. Wykorzystują energię słoneczną i zamieniają ją w energię cieplną. Wykorzystywane są m.in. do podgrzewania wody użytkowej, wspomagania systemów centralnego ogrzewania czy podgrzewania wody w basenie.
Umieszczane są zazwyczaj na dachu budynku. Zamontowane powinny zostać pod kątem 30-60° w kierunku na południe lub południowy zachód. Czasami nie jest to możliwe, biorąc pod uwagę połażenie budynku. Wtedy, w rzadszych przypadkach, montowane są na ziemi.
Kolektory słoneczne przeznaczone są do używania przez cały rok, jednak w naszej szerokości geograficznej najbardziej efektywne są w miesiącach letnich.

Jak działają solary?

Zasada działania instalacji solarnej jest następująca: umieszczony w kolektorze solarny absorber zamienia promieniowanie słoneczne na ciepło. Ciepłem tym ogrzewany jest płyn – niezamarzający roztwór glikolu propylenowego. Płyn krąży w instalacji na skutek pracy pompy obiegowej w zespole sterowniczo-pompowym. Kiedy ogrzany płyn znajdzie się w zasobniku, oddaje swoje ciepło ogrzewanej wodzie użytkowej. Następnie ochłodzony wraca do kolektora, aby ponownie się nagrzać. Jeśli chcemy ograniczyć jak najbardziej straty ciepła w obiegu, długość rur między zasobnikiem a kolektorem powinna być możliwie jak najkrótsza i wszystkie rury powinny zostać odpowiednio zaizolowane. Nie bez znaczenia dla efektowności pracy całego systemu jest zasobnik. Taki dobrej jakości potrafi na długo zatrzymać ciepło. A przecież ciepło jest gromadzone w ciągu dnia, natomiast najwięcej ciepłej wody zużywamy zazwyczaj po południu i wieczorem.

Na polskim rynku, coraz więcej jest firm zajmujących się sprzedażą i dystrybucją kolektorów słonecznych. Nam szczególnie ciekawa wydała się oferta firmy ABC ENERGIA z Łodzi. Oprócz standardowej oferty udziela też fachowej pomocy i rzetelnego doradztwa w pozyskaniu dotacji na systemy wykorzystujące energię odnawialną: Wspieramy przy opracowywaniu niezbędnych dokumentów, a także przy rozliczaniu kosztów inwestycji.

śr. ocena 5 / głosów 5