turbosprezarka

Jak działa turbosprężarka?

Turbosprężarki są dziś znane nie tylko zagorzałym fanom motoryzacji. Dzięki tym urządzeniom można wydatnie poprawić moc silnika – dzięki czemu auto będzie mogło jeździć szybciej. Kiedyś turbosprężarki były głównie domeną aut sportowych, dziś są spotykane często w zwykłych samochodach – zarówno tych działających na dieslu, jak i na silnikach spalinowych. Co warto wiedzieć o budowie i działaniu turbosprężarek?

Co warto wiedzieć o turbosprężarce?

Turbosprężarka zwiększa moc silnika poprzez dostarczenie mu większej ilości powietrza. Za jej sprawą energia spalin z silnika nie jest marnowana, ale zamieniana na ruch obrotowy sprężający powietrze znajdujące się w silniku. Więcej powietrza w silniku równa się większej mocy pojazdu. To również efektywniejsze spalanie, a co za tym idzie mniejsze zużycie paliwa i mniejsze zanieczyszczenie środowiska podczas jazdy samochodem.

Budowa turbosprężarki

Turbosprężarki składają się z ułożyskowanego wałka z zamontowanym na nim wiatrakiem turbiny oraz sprężarką. Turbina nazywana jest częścią gorącą, a sprężarka – zimną. Określenia te wzięły się od temperatury gazów przepływających przez daną stronę. Oprócz tego w skład turbosprężarki wchodzą m.in. pierścienie uszczelniające, łożyska ślizgowe i oporowe, jak również kanały olejowe.

Sposób działania

Kluczowe dla działania turbosprężarki są wspomniane wyżej gazy wylotowe z silnika spalinowego. Gazy te przepływają przez wirnik turbiny i są wydalane. Ruch obrotowy wirnika turbiny zostaje przekazany przez wał na wirnik sprężarki, który spręża powietrze wpadające przez dolot i filtr. Sprężone powietrze może być chłodzone przed skierowaniem do komory spalania – w nowszych modelach samochodów odpowiedzialny jest za to element konstrukcji nazywający się intercooler.

Warto pamiętać o oleju

Właściciele samochodów z zamontowanymi turbosprężarkami powinni pamiętać o częstej wymianie oleju – najlepiej tu postępować według wskazówek producenta. Olej musi być też odpowiednio dobrany, gdyż niewłaściwy płyn może zepsuć nie tylko silnik, ale i turbosprężarkę. Zdecydowanie nie warto oszczędzać na oleju do samochodu, gdyż naprawa uszkodzonego silnika lub turbosprężarki na pewno będzie droższa niż dobry olej.

Turbosprężarki: o czym jeszcze warto pamiętać?

Jak podpowiada nasz ekspert z firmy P.P.H.U. TURBO Klaudia Potępa, posiadacze aut z turbosprężarkami powinno wziąć poprawkę na mniejszą odporność silnika takiego samochodu na działanie wysokich temperatur. Dlatego warto pozwolić silnikowi nagrzać się zamiast wprowadzać go na najwyższe obroty od razu po włączeniu. Również po zakończonej podróży, jeśli jechaliśmy szybko, należy schłodzić silnik przez około minutę przed wyłączeniem go. Dzięki tym zabiegom silnik i turbosprężarka zachowają dłużej żywotność.

śr. ocena 5 / głosów 5