centralny-odkurzacz

Jak działa system centralnego odkurzania?

System centralnego odkurzania to element, który coraz częściej jest instalowany w domach jednorodzinnych. Cicha praca, brak konieczności przechodzenia do kolejnych pomieszczeń z całym odkurzaczem czy dokładniejsze odkurzanie to tylko kilka zalet tego rozwiązania wymienianych przez użytkowników. Warto również wspomnieć, że odkurzacze centralne renomowanych marek potrafią działać bezawaryjnie nawet przez kilkanaście lat.

Z czego składa się system centralnego odkurzania?

W skład systemu centralnego ogrzewania wchodzi kilka elementów. Najważniejszym z nich jest jednostka centralna odkurzacza, najczęściej montowana poza strefą mieszkalną np. w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu. Kolejną równie ważną częścią systemu są rury ssące. Jak wyjaśnia ekspert firmy Airhot specjalizującej się m.in. w sprzedaży i montażu systemów centralnego odkurzania:

Najlepiej, gdy decyzja o montażu systemu centralnego odkurzania podjęta zostanie na etapie budowy domu. Wtedy istnieje możliwość ukrycia rur ssących w ścianach, co znacznie poprawi estetykę pomieszczeń, ułatwi sam montaż całego systemu oraz zmniejszy koszt instalacji. Oczywiście można także zamontować system w już zamieszkanym domu. Jednak wtedy trzeba się liczyć z koniecznością dokonania pewnych przeróbek budowlanych.

Przewody ssące rozprowadzone po pomieszczeniach zakończone są gniazdami ssącymi do których wpina się wąż odkurzający zaopatrzony w końcówki przeznaczone do różnego rodzaju powierzchni. Umieszczenie gniazd ssących powinno być zaprojektowane w taki sposób by swobodnie można było odkurzać wszystkie miejsca.

Zalety systemu centralnego odkurzania

Dużą zaletą systemu centralnego odkurzania, zwłaszcza dla alergików jest całkowita eliminacja cyrkulacji zużytego powietrza w domu. Kurz i powietrze zostają zassane do węża i za pośrednictwem instalacji trafiają do jednostki centralnej. Kurz i zanieczyszczenia stałe pozostają w worku na śmieci, a powietrze po przejściu przez filtr jest odprowadzane poza budynek. Dzięki temu nie mamy bezpośredniej styczności ze szkodliwymi mikrocząsteczkami oraz bakteriami czy roztoczami. Kolejnym plusem systemu centralnego odkurzania jest bardzo niski poziom hałasu podczas odkurzania. Ta cecha sprawdzi się szczególnie w domach z małymi dziećmi.

Wybierając odkurzacz centralny warto rozważyć zakup urządzenia posiadającego dodatkowe funkcję. Jedną z nich jest tzw. Szufelka. Opcja szufelki to dodatkowy specjalnie zaprojektowany punkt ssący montowany przy podłodze. Pozwala on na szybkie usunięcie zamiecionych ręcznie śmieci. Sprawdza się doskonale w kuchni czy wiatrołapie. Do zalet systemu centralnego odkurzania należy również zaliczyć częstotliwość opróżniania worka na zanieczyszczenia. W zależności od modelu jednostki centralnej i częstotliwości odkurzania standardowy worek o pojemności 30 litrów wymienia się dwa lub trzy razy w roku.

śr. ocena 5 / głosów 6