Instalacja LPG w samochodzie – jak to zrobić? (krok po kroku)

Jednym z popularniejszych sposobów na zmniejszenie kosztów paliwa w samochodzie jest montaż instalacji LPG. Aby mogła ona pracować zgodnie ze swoim przeznaczeniem, konieczne jest jej właściwe zamontowanie. Wymaga to wiedzy i dokładności.

Od czego zacząć

-Kiedy oddaje się pojazd osobie, który ma zamontować w nim instalację LPG powinno się wiedzieć, że każdy specjalista przed przystąpieniem do montażu musi dokonać dokładnej kontroli stanu technicznego układu wydechowego i jednostki napędowej. Powinien też sprawdzić ogólną kondycję samochodu, gdyż wszelkie nieprawidłowości mogą wpłynąć na montaż i funkcjonowanie instalacji gazowej – tłumaczy nasz rozmówca, reprezentujący Rozlewnię gazu LPG Gal-Gaz.

Jeśli w czasie kontroli specjalista wykryje usterki (np. w układzie zapłonowym silnika), montaż instalacji LPG należy odłożyć na czas naprawy.

Montaż krok po kroku

W instalacji gazowej jednym z ważniejszych elementów jest sterownik dobierany przede wszystkim do stopnia zaawansowania jednostki napędowej. Równie ważne są wtryskiwacze (dobierane do czasu wtrysku benzyny na wolnych obrotach) i reduktor dopasowany do mocy jednostki napędowej.

Przed rozpoczęciem montażu konieczne jest spisanie protokołu, który określi stan techniczny pojazdu. Pozwoli to na rozstrzygnięcie sporów w sytuacji uszkodzenia samochodu podczas prac warsztatowych. Następnie należy wyznaczyć miejsce instalacji wlewu LPG i przełącznika B/G.

Każdy montaż wymaga indywidualnego planowania, jednak opiera się zwykle na ogólnych wytycznych dotyczących rozmieszczenia poszczególnych elementów instalacji w komorze silnika. Warto już na tym etapie pomyśleć o późniejszych pracach serwisowych i zapewnić łatwy dostęp do najważniejszych elementów instalacji.

Na koniec konieczna jest regulacja układu, w której celu należy dokonać kalibracji sterownika. Brak tej czynności poskutkuje problemami z eksploatacją instalacji gazowej podczas jazdy.

Aby dobrze wybrać poszczególne komponenty i zamontować ją we właściwy sposób, trzeba posiadać gruntowną wiedzę na temat budowy instalacji LPG. Z tego powodu warto powierzyć jej montaż warsztatowi, który autoryzowany jest przez producenta instalacji.

śr. ocena 5 / głosów 3