Historia druku offsetowego

Wynalezienie druku pchnęło postęp cywilizacyjny. Utrwalenie i powielenie wiedzy pozwoliło ją upowszechnić i zgromadzić. Dziś druk otacza nas ze wszystkich stron. Przed wieki udoskonaliliśmy technologię druku. Stał się dokładny, szybki i niedrogi. Obecnie najczęściej wykonuje się druk techniką offsetową. Na czym polega offset i jaka jest jego historia?

Na czym polega druk offsetowy?

Druk offsetowy jest jedną z technik pośredniego druku płaskiego. Obecnie jest to najczęściej stosowana metoda druku dla dużych nakładów. W zależności od tego, czy w procesie wykorzystywana jest woda, mówimy o offsecie wodnym lub bezwodnym.

Druk offsetowy jest drukiem pośrednim. Oznacza to, że wzór jest przenoszony nie z matrycy pokrytej tuszem wprost na materiał drukarski, lecz pomiędzy nimi znajduje się jeszcze jeden element – najczęściej cylinder pokryty gumą.

Offset zdobył popularność, ponieważ pozwala na szybkie zadrukowywanie dużej ilości materiału przy zachowaniu wysokiej jakości. Im wyższy nakład, tym niższy koszt jednego egzemplarza.

Dzieje druku offsetowego

Pierwsze wzmianki o druku offsetowym pochodzą z końca XIX wieku, jednak do użytku na dużą skalę wszedł on na początku XX stulecia w związku z rozwojem prasy. Dotychczasowe metody drukarskie, np. litografia, nie były w stanie sprostać zapotrzebowaniu na prasę codzienną w dużych nakładach. Druk offsetowy był odpowiedzią na zwiększone zapotrzebowanie na szybki druk.

Osobą, która opatentowała rotacyjną maszynę offsetową, był Kaspar Hermann – obywatel Stanów Zjednoczonych pochodzący z Niemiec. Konstrukcja oparta na walcach, choć oczywiście udoskonalona i uwspółcześniona, zachowała się do dziś. Składa się z systemu wałów i cylindrów, które przenoszą płytę drukową, farbę (ewentualnie też wodę) oraz materiał drukarski. Walec służy także do tego, aby docisnąć cylinder pokryty farbą do papieru lub innej zadrukowywanej powierzchni.

Dziś druk offsetowy wciąż jest popularny i wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo będzie królował – mimo rozwoju druku cyfrowego. Wysokiej jakości wydruki offsetowe oferuje www.anex.pl.

śr. ocena 5 / głosów 4