Flip, morfing, animacja – efekty stosowane w druku 3D

Druk 3D nie jest już przyszłością, ale teraźniejszością. Współczesne zakłady poligraficzne pozwalają swoim klientom na korzystanie z wielu możliwości wydruku, w tym druku na foliach soczewkowych, zwanego właśnie drukiem 3D. Dzięki nietypowym efektom wizualnym, można uzyskać wyjątkowe rezultaty. Jakie efekty można zastosować?

Szybki przeskok, czyli flip

Do tej pory myślałeś, że tylko używanie specjalnych okularów pozwoli ci widzieć trójwymiarowy obraz? Nic bardziej mylnego. Dzisiaj przy wykorzystaniu soczewek można osiągnąć rewelacyjne efekty, a jednym z nich jest efekt flip. Na czym polega? Flip jest szybkim przeskokiem między dwoma czy trzema obrazkami, w zależności od kąta patrzenia. Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli będą to dwa zupełnie różne obrazki, np. przedstawiające dzień i noc, ale w podobnej tonacji. Muszą być bardzo dobrej jakości – komentuje nasz rozmówca z Zakładu Poligraficznego DRUK. Jeśli kolorystyka będzie odmienna, a jakość marna, możemy zamiast efektu flip, otrzymać efekt zjawy, czyli częściowego nakładania się dwóch obrazków. Soczewki mogą być ułożone pionowo bądź poziomo, jednak przy zmianie góra-dół rezultat jest zdecydowanie lepszy.

Animacja – obrazki w ruchu

Drugą możliwością, jakie daje nam druk 3D, jest animacja. W tym przypadku obrazki muszą być do siebie jak najbardziej podobne. Wówczas animowanie serii kolejnych widoków sprawi, że obraz będzie w ruchu. Minimalna ilość klatek, którą można wykorzystać, to 5, maksymalna z kolei – nawet kilkanaście, jednak mniejsza liczba klatek jest zdecydowanie bardziej popularna.

Morfing, czyli transformacja

Ostatnim efektem stosownym w druku 3D jest morfing. To łagodne przechodzenie jednego obrazu w drugi, przypominające transformację, np. kobiety w kota. Jest to kombinacja dwóch wyżej opisanych efektów i często stosuje się ją do pokazania zmian w obiekcie po upływie określonego czasu. Decydując się na jedną z wyżej przedstawionych możliwości stosowanych w druku 3D, na pewno będziemy usatysfakcjonowani z osiągniętych rezultatów.

śr. ocena 7.5 / głosów 2