Szybki przeskok, czyli flip
Do tej pory myślałeś, że tylko używanie specjalnych okularów pozwoli ci widzieć trójwymiarowy obraz? Nic bardziej mylnego. Dzisiaj przy wykorzystaniu soczewek można osiągnąć rewelacyjne efekty, a jednym z nich jest efekt flip. Na czym polega? Flip jest szybkim przeskokiem między dwoma czy trzema obrazkami, w zależności od kąta patrzenia. Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli będą to dwa zupełnie różne obrazki, np. przedstawiające dzień i noc, ale w podobnej tonacji. Muszą być bardzo dobrej jakości – komentuje nasz rozmówca z Zakładu Poligraficznego DRUK. Jeśli kolorystyka będzie odmienna, a jakość marna, możemy zamiast efektu flip, otrzymać efekt zjawy, czyli częściowego nakładania się dwóch obrazków. Soczewki mogą być ułożone pionowo bądź poziomo, jednak przy zmianie góra-dół rezultat jest zdecydowanie lepszy.
Animacja – obrazki w ruchu
Drugą możliwością, jakie daje nam druk 3D, jest animacja. W tym przypadku obrazki muszą być do siebie jak najbardziej podobne. Wówczas animowanie serii kolejnych widoków sprawi, że obraz będzie w ruchu. Minimalna ilość klatek, którą można wykorzystać, to 5, maksymalna z kolei – nawet kilkanaście, jednak mniejsza liczba klatek jest zdecydowanie bardziej popularna.
Morfing, czyli transformacja
Ostatnim efektem stosownym w druku 3D jest morfing. To łagodne przechodzenie jednego obrazu w drugi, przypominające transformację, np. kobiety w kota. Jest to kombinacja dwóch wyżej opisanych efektów i często stosuje się ją do pokazania zmian w obiekcie po upływie określonego czasu. Decydując się na jedną z wyżej przedstawionych możliwości stosowanych w druku 3D, na pewno będziemy usatysfakcjonowani z osiągniętych rezultatów.