Elementy instalacji odgromowych

Zadaniem instalacji odgromowej jest przejęcie energii wyładowania atmosferycznego i bezpieczne odprowadzenie jej do ziemi przy pomocy metalowego przewodu. Jej obecność sprawia, że budynek jest mniej narażony na trafienie piorunem, którego skutki mogą być fatalne. Sprawdźcie jakie elementy powinna posiadać standardowa instalacja odgromowa.

Znaczenie instalacji odgromowej

Podczas budowy domu wiele osób zastanawia się czy inwestowanie w instalację odgromową ma sens. Niektórzy rezygnują z niej z powodu oszczędności, co jest dość dużym błędem.

-Nieodprowadzona do ziemi energia wyładowania może doprowadzić do zniszczenia budynku i urządzeń podłączonych do prądu. Może być też przyczyną pożaru domu, dlatego oszczędności wynikające z rezygnacji z instalacji odgromowej są w rzeczywistości pozorne – zauważa nasz rozmówca reprezentujący Hurtownię Elektryczną ELEKTRO-STAL.

Dobrze zaprojektowana i właściwie wykonana instalacja zabezpiecza dom niemalże w 100%, a o jej wykonaniu pomyśleć należy już na początku jego budowy. Pamiętać przy tym należy, że instalacja odgromowa musi zabezpieczać całą konstrukcję dachu i należy połączyć z nią wszystkie znajdujące się na dachu elementy. Co więcej, przewody odprowadzające montować należy po przekątnej w narożnikach budynku, ponieważ tylko wtedy zapewniają przepływ prądu z dachu do ziemi w przypadku uderzenia pioruna.

Elementy instalacji

W pełni działająca instalacja odgromowa składa się z takich elementów, jak:

  • zwody – ułożone na dachu linki ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej, bądź z miedzi, których zadaniem jest bezpośrednie przyjmowanie prądów piorunowych,
  • przewody odprowadzające (przynajmniej 2) – ułożone na zewnętrznych ścianach budynku, z dala od okien i drzwi, bez załamań, przy zachowaniu między nimi 20 cm odległości, łączą zwody z przewodami uziemiającymi,
  • uziomy – metalowe elementy umieszczane w gruncie, przeważnie wykonywane na dwa sposoby: jako fundamentowe (stopy lub ławy ze zbrojeniem przystosowanym do połączenia z przewodem odprowadzającym) lub otokowe (metalowe taśmy ułożone poziomo wokół domu i wkopane w ziemi na głębokość co najmniej 0,5 m, nie bliżej niż 1 m od zewnętrznych ścian budynku),
  • przewody uziemiające – łączą przewody odprowadzające z uziomami, układane w linii prostej, zwykle wzdłuż narożników domu lub rynien oraz rur spustowych, łączą się z przewodem ochronnym poprzez zacisk pobierczy umieszczony w puszce ochronnej na elewacji budynku.

Montaż instalacji odgromowej najlepiej jest powierzyć wykonawcy pokrycia. Choć w pewnym stopniu zwiększy to koszt całej inwestycji, to jednocześnie będziecie pewni, że montaż przeprowadzony zostanie zgodnie ze specyfiką dachu.

śr. ocena 5 / głosów 4