Znaczenie instalacji odgromowej
Podczas budowy domu wiele osób zastanawia się czy inwestowanie w instalację odgromową ma sens. Niektórzy rezygnują z niej z powodu oszczędności, co jest dość dużym błędem.
-Nieodprowadzona do ziemi energia wyładowania może doprowadzić do zniszczenia budynku i urządzeń podłączonych do prądu. Może być też przyczyną pożaru domu, dlatego oszczędności wynikające z rezygnacji z instalacji odgromowej są w rzeczywistości pozorne – zauważa nasz rozmówca reprezentujący Hurtownię Elektryczną ELEKTRO-STAL.
Dobrze zaprojektowana i właściwie wykonana instalacja zabezpiecza dom niemalże w 100%, a o jej wykonaniu pomyśleć należy już na początku jego budowy. Pamiętać przy tym należy, że instalacja odgromowa musi zabezpieczać całą konstrukcję dachu i należy połączyć z nią wszystkie znajdujące się na dachu elementy. Co więcej, przewody odprowadzające montować należy po przekątnej w narożnikach budynku, ponieważ tylko wtedy zapewniają przepływ prądu z dachu do ziemi w przypadku uderzenia pioruna.
Elementy instalacji
W pełni działająca instalacja odgromowa składa się z takich elementów, jak:
- zwody – ułożone na dachu linki ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej, bądź z miedzi, których zadaniem jest bezpośrednie przyjmowanie prądów piorunowych,
- przewody odprowadzające (przynajmniej 2) – ułożone na zewnętrznych ścianach budynku, z dala od okien i drzwi, bez załamań, przy zachowaniu między nimi 20 cm odległości, łączą zwody z przewodami uziemiającymi,
- uziomy – metalowe elementy umieszczane w gruncie, przeważnie wykonywane na dwa sposoby: jako fundamentowe (stopy lub ławy ze zbrojeniem przystosowanym do połączenia z przewodem odprowadzającym) lub otokowe (metalowe taśmy ułożone poziomo wokół domu i wkopane w ziemi na głębokość co najmniej 0,5 m, nie bliżej niż 1 m od zewnętrznych ścian budynku),
- przewody uziemiające – łączą przewody odprowadzające z uziomami, układane w linii prostej, zwykle wzdłuż narożników domu lub rynien oraz rur spustowych, łączą się z przewodem ochronnym poprzez zacisk pobierczy umieszczony w puszce ochronnej na elewacji budynku.
Montaż instalacji odgromowej najlepiej jest powierzyć wykonawcy pokrycia. Choć w pewnym stopniu zwiększy to koszt całej inwestycji, to jednocześnie będziecie pewni, że montaż przeprowadzony zostanie zgodnie ze specyfiką dachu.