Elementy elektronicznych systemów ochrony

Ustawa z sierpnia 1997 roku definiuje urządzenia, obszary i obiekty, które ważne są dla interesu gospodarczego państwa i bezpieczeństwa publicznego. Określa także formy ochrony fizycznej i odpowiednie zabezpieczenia technicznego. Lista obiektów, które podlegają specjalnej ochronie, jest bardzo długa. Niektóre elementy elektronicznych systemów ochrony, które stosowane są na przykład w bankach, mogą być stosowane także w domach prywatnych i drobnych przedsiębiorstwach.

Urządzenia elektroniczne

Urządzenia elektroniczne stosowane w ochronie są częścią zabezpieczeń technicznych, jak określa to polskie prawo. Należą do nich na przykład systemy alarmowe, które sygnalizują włamania i napady, ale nie tylko. To także urządzenia umożliwiające kontrolę dostępu, telewizja dozorowa i transmitery alarmu. Odrębną formę ochrony stanowią zabezpieczenia mechaniczne. Osoby, które są odpowiedzialne za zabezpieczenia obiektów, powinny mieć wiedzę i świadomość, jak elektronika może usprawnić ochronę. Ma ona podnieść poziom bezpieczeństwa obiektu. Elektronika traktowana jest jako dodatkowe wspomaganie służb ochrony i tak powinniśmy do niej podchodzić.

Telewizja dozorowa

Jednym z najbardziej popularnych systemów elektronicznych, które są stosowane w ochronie, jest telewizja dozorowa, nazywana często systemem dozoru wizyjnego. Umożliwia ona okresową weryfikację osób, które wchodzą do danego obiektu, lub przemieszczają się po jego terenie. W ważnych obiektach, do których dostęp mają tylko osoby posiadające tzw. kartę wejścia, za pomocą której otwierają drzwi do pomieszczenia, telewizja dozorowa pozwala sprawdzić, czy aby osoba nieuprawniona nie próbuje użyć czyjejś karty lub, czy karta nie została podmieniona. Telewizja dozorowa umożliwia także weryfikację tablic rejestracyjnych samochodów, które wjeżdżają na dany teren, czy wykryć pozostawione przedmioty, które mogłyby być niebezpieczne. Na to, jaką rozdzielczość ma obraz analogowy, wpływ ma jakość przetwornika obrazu, obiektywu, monitora i rejestratora. Im bardziej precyzyjne będą poszczególne sprzęty elektroniczne, tym skuteczność ochrony będzie większa. Profesjonalna firma ochroniarska powinna pomóc nam w doborze odpowiedniego sprzętu.

Kamery termowizyjne i czujki

Standardowe kamery pracują tylko w zakresie światła widzialnego, ewentualnie w zakresie bliskiej podczerwieni – dowiadujemy się w firmie Ochrona Got z Warszawy. Obraz może zakłócać na przykład gęsta mgła, czy dym. W obiektach, które mają strategiczne znaczenie, montuje się więc kamery termowizyjne. Nie potrzebują one do pracy doświetlenia i pokazują obraz z dużym kontrastem, nawet jeśli kamera ma niską rozdzielczość. Kamery termowizyjne mogą służyć nie tylko do detekcji nieproszonych gości, ale i do wykrywania pożarów, czy przegrzewających się elementów instalacji, na przykład złączy elektrycznych. Jeżeli zależy nam tylko na detekcji potencjalnych intruzów, możemy wykorzystać do tego czujki ochrony zewnętrznej. Najlepiej sprawdzają się czujki do ochrony obwodowej, ponieważ najwcześniej wykrywają intruza. Czujki mogą też służyć do ochrony newralgicznych elementów budynku, na przykład tylko drzwi i okien.

śr. ocena 5 / głosów 5