Efekt Dopplera i jego wykorzystanie w systemach alarmowych

Efekt Dopplera to zjawisko fizyczne odkryte i opisane przez Christiana Andreasa Dopplera w 1842 roku. Polega ono na powstawaniu różnicy częstotliwości wysyłanej przez źródło fali oraz rejestrowanej przez obserwatora, który porusza się względem źródła fali. Praktyczne zastosowanie tego mechanizmu spotykamy w aparaturze medycznej, radarach pomiaru prędkości czy systemach nawigacji GPS. Efekt ten jest także wykorzystywany w wielu urządzeniach alarmowych.

Urządzenia alarmowe bazujące na efekcie Dopplera

Wachlarz urządzeń wykorzystywanych w systemach alarmowych jest bardzo szeroki. Obejmuje on wiele rodzajów zabezpieczeń zewnętrznych, chroniących teren wokół obiektu oraz wewnętrznych odpowiadających za bezpieczeństwo w samym obiekcie. Kryteriów podziału tych urządzeń może być bardzo wiele np. mechaniczne, do których zaliczamy profesjonalne ogrodzenia posesji, czy mechaniczne zamki szyfrowe oraz elektroniczne m.in. kamery, w tym również termiczne i różnego typu czujniki. Właśnie te ostatnie często bazują na efekcie Dopplera. Jak tłumaczy specjalista firmy oferującej nowoczesne systemy alarmowe:

Producenci w poszukiwaniu nowych technologii, które mogli by wykorzystać w urządzeniach alarmowych sięgnęli po efekt Dopplera, zjawisko fizyczne znane od bardzo wielu lat. Jak się okazało był to słuszny kierunek. Okazało się bowiem, że urządzenia analizujące fale elektromagnetyczne doskonale sprawdzają się w monitorowaniu i wykrywaniu czyjejś obecności na obszarach objętych ochroną. Ponieważ fale są niewidoczne dla ludzkiego oka systemy te mogą działać w bardzo dyskretny sposób. Najpopularniejszymi urządzeniami w których zastosowano efekt Dopplera są wszelkiego rodzaju czujniki i bariery mikrofalowe. Urządzenia te występują w wielu wersjach i mają zróżnicowane zastosowanie.

Zastosowanie urządzeń alarmowych wykorzystujących efekt Dopplera

Uniwersalność urządzeń alarmowych opartych na zastosowaniu efektu Dopplera polega na tym, że fale elektromagnetyczne są zjawiskiem powszechnym i naturalnym. Dzięki temu czujniki mikrofalowe można stosować zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartych przestrzeniach. Szczególnie w tym ostatnim przypadku są one niezwykle skuteczne. Dzieje się tak dlatego, że czujniki montowane w barierach mikrofalowych są odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Efekt Dopplera stanowi doskonałe uzupełnienie innych technik detekcji, np. podczerwieni pasywnej tak aby zwiększyć skuteczność i uniwersalność urządzeń. Doskonałym tego przykładem są czujki dualne. Mają one wszechstronne zastosowanie i są powszechnie używane do ochrony rozległych terenów, jak i małych prywatnych posesji, m.in. składów opału, salonów samochodowych, domów na działkach itp.

śr. ocena 5 / głosów 5