Jak działają czujki mikrofalowe?

Czujka mikrofalowa jest rodzajem detektora ruchu, czyli jednego z najważniejszych elementów systemów antywłamaniowych. Systemy alarmowe tego typu zazwyczaj nie są skomplikowane w obsłudze, a znacznie podnoszą bezpieczeństwo posesji prywatnych i przedsiębiorstw.

Czujki mikrofalowe należą do urządzeń aktywnych (w przeciwieństwie do pasywnych, takich jak czujki na podczerwień) i wykorzystują działanie radaru dopplerowskiego – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy ATLine.

Jak działa czujka mikrofalowa?

Uruchomiona czujka mikrofalowa wykrywa pojawienie się ruchu na obserwowanym obszarze dzięki stale wysyłanym falom elekromagnetycznym o bardzo wysokiej częstotliwości. Fale te odbijają się od elementów znajdujących się w zasięgu urządzenia i wracają do czujnika.

Kiedy w polu działania czujki pojawia się ruch, następuje zmiana częstotliwości fal i zniekształcenie  sygnału powracającego do urządzenia. Znaczne zniekształcenie odbieranego sygnału powoduje uruchomienie alarmu.

Zastosowania czujek mikrofalowych

Starsze modele aktywnych czujek typu dopplerowskiego przeznaczone były wyłącznie do zastosowań wewnątrz budynków. Wykazywały one bardzo dużą czujność, co niekiedy powodowało uruchamianie fałszywych alarmów, wywołanych np. przemieszczaniem się w ich zasięgu niewielkich przedmiotów niesionych wiatrem.

Nowoczesne czujki mikrofalowe są zdolne dokładnie określić wielkość wykrytego obiektu, kierunek jego przemieszczania się i odległość od urządzenia. Modele projektowane z myślą o monitorowaniu terenów na otwartym powietrzu, wyposażone są w dodatkowe systemy, zapewniające skuteczną pracę nawet w trudnych warunkach pogodowych (np. ulewnego deszczu).

Możliwości czujek mikrofalowych

Współcześnie produkowane czujki mikrofalowe dają użytkownikom szerokie możliwości monitorowania i regulacji parametrów pracy, a nawet zdalnego odczytywania zdarzeń bieżących i zapisanych w pamięci urządzenia (np. Murena Plus).

śr. ocena 6.3 / głosów 4