Jak drukować na tekstyliach? Porady i wskazówki

Materiały tekstylne są powszechnie stosowane jako podłoża drukarskie. To efekt popularności koszulek z nadrukiem, które na przestrzeni kilkudziesięciu lat zawładnęły przemysłem odzieżowym. Czas jednak mija, a techniki drukarskie idą do przodu. Dziś tworzenie nadruku na elementach garderoby nie jest już tak oczywiste jak kiedyś. Do dyspozycji mamy szereg różnych technologii i farb do tekstyliów.

Technika sitodruku

Sitodruk to jedna z najstarszych i najprostszych metod zdobienia odzieży. Za jej pośrednictwem możemy uzyskać wielokolorowe nadruki nie tylko na tkaninach, ale też papierze czy plastiku. Określony wzór jest zamieszczany za pośrednictwem specjalnej matrycy – szablonu przywodzącego na myśl sito. Technika sitodruku, choć ma swoje lata, wciąż cechuje się dużym stopniem niezawodności. Przebiega szybko i sprawnie. Gwarantuje dobrą rozdzielczość, całkowite krycie koloru, wodoodporność i żywość barw. Wysokiej klasy farby do sitodruku posiada w swojej ofercie m.in. firma FUJIFILM Sericol, światowy lider w zakresie produkcji i sprzedaży specjalistycznych farb drukarskich.

Wgrzewanie termiczne (termonadruk)

Termonadruk (znany też pod nazwą termotransferu) to profesjonalna technika polegająca na wykonaniu nadruku poprzez termiczne wgrzanie w wyselekcjonowany materiał konkretnej grafiki pokrytej klejem. Nadruk jest nanoszony za pośrednictwem szablonów bądź urządzeń służących do powielania masowego. Metoda pozwala na wykonanie niewielkich ilości kopii i pełne krycie kolorem, generując dość niskie koszta. Stosuje się ją przede wszystkim przy średnich i dużych nakładach, na przykład w przemyśle reklamowym.

Flex

Metoda flex bazuje na pokrytej klejem folii, która po wycięciu w niej wzoru ploterem lub laserem, jest wgrzewana w materiał za pomocą termoprasy. Technologia generuje niskie koszty i nie wymaga przygotowania matryc. Sprawdza się dobrze przy wytwarzaniu nadruków metalicznych, odblaskowych, połyskujących oraz gładkich.

Flock

Metoda flock jest wykorzystywana przy tworzeniu wypukłych nadruków o specyficznym meszku i aksamitnej fakturze. Znajduje użytek przy wszystkich typach materiałów, cechuje się wysokim stopniem wykonawstwa i estetyką. Największa wada techniki wynika z wielości jej zalet – chodzi oczywiście o wysokie koszta. Niestety, za jakość trzeba zapłacić.

Nadruk cyfrowy

Szeroko rozpowszechniony typ nadruku, polegający na bezpośrednim naniesieniu wzoru w postaci grafiki przy pomocy nowoczesnej drukarki cyfrowej. Technika cyfrowa pozwala uzyskać dobry jakościowo, oddychający nadruk o pełnym kolorze z przejściami tonalnymi. Zapewnia wysoką trwałość, a jej koszta zależą głównie od klasy zastosowanej farby do tekstyliów. Najlepsze, wodne farby wnikają we włókna tkaniny i scalają się z nią bez wyczuwalnego zgrubienia, gwarantując świetny efekt funkcjonalno-estetyczny.

śr. ocena 5 / głosów 3