Klimatyzator

Dobór klimatyzatora dla domu

W sezonie letnim upały coraz bardziej dają się we znaki. Nie trzeba tropikalnego klimatu, by letnie miesiące stawały się nieznośne dla większości mieszkańców. Nic dziwnego, że dużą popularnością w polskich domach cieszą się dziś klimatyzatory. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń tego typu, ale które z nich warto wybrać? Jakie wyróżnia się rodzaje klimatyzatorów?

Czym powinien się cechować dobry klimatyzator?

Klimatyzator tworzy korzystny mikroklimat, który sprzyja wszystkim mieszkańcom, a także domowym roślinom i pupilom. Co ważne, w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinno odczuwać się ruchu powietrza. W innym przypadku może to wywoływać przykre konsekwencje zdrowotne.

Nie zapominaj o tym, że dobrej klasy klimatyzator pełni ważne funkcje: chłodzi powietrze podczas upałów, usuwa nadmiar wilgoci, oczyszcza powietrze dzięki filtrom PM2,5 oraz posiada jonizatory powietrza. Optymalna temperatura wnętrz w sezonie letnim powinna osiągać wartość 23-26°C, a poziom wilgotności powinien utrzymywać się na poziomie 40-60%.

Moc klimatyzatora do domu

Przy wyborze idealne klimatyzatora do domu bierz pod uwagę przede wszystkim moc chłodniczą. W przypadku domów jednorodzinnych każdy metr kwadratowy we wnętrzach wymaga mocy 0,1 KW. Łatwo wyliczyć, że w pomieszczeniu o powierzchni 30 m2 trzeba zainstalować klimatyzator o szacunkowej mocy 3,0 KW.

Dlaczego moc klimatyzatora jest tak istotna? Ponieważ, odpowiednio dobrana, odpowiada za szybkie schłodzenie powietrza i długotrwałe utrzymywanie pożądanej temperatury.

Rodzaje klimatyzatorów do domu

Na rynku istnieje wiele modeli klimatyzatorów. Poszczególne rodzaje klimatyzatorów można sklasyfikować w następujący sposób:

  • Klimatyzatory monoblokowe: są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Urządzenia z tej grupy wyróżniają się lekką konstrukcją i niewielkimi gabarytami, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w roli sprzętów przenośnych. Ich wadą jest to, że wymagają stałego dostępu do powietrza z zewnątrz, np. do otwartego okna. Może to być problematyczne zwłaszcza w mało ustawnych pomieszczeniach, a ponadto w ten sposób doprowadza się ciepłe powietrze częściowo do wnętrza domu.
  • Klimatyzatory dwuczęściowe typu split: składają się z parownika i skraplacza. Część zewnętrzna (ze skraplaczem), czyli ta najbardziej hałaśliwa, jest montowana na elewacji, kominie lub dachu.  Niestety obie jednostki muszą być ze sobą połączone odpowiednią instalacją chłodniczą. To istotny czynnik ograniczający, ponieważ nie każde miejsce nadaje się do montażu tak dużej konstrukcji. Natomiast zaletą klimatyzatorów dwuczęściowych jest na pewno to, że na rynku istnieją modele
    o bardzo zróżnicowanej estetyce i kolorystyce, dzięki czemu możemy je dopasować do wyglądu elewacji domu.
  • Klimatyzatory multisplit: to innymi słowy urządzenia centralne, przy pomocy których można ochłodzić cały dom. W skład takiego klimatyzatora wchodzi jednostka zewnętrzna oraz kilka urządzeń wewnętrznych, które mogą obsługiwać kilka pomieszczeń jednocześnie.

Wybór odpowiedniego klimatyzatora najlepiej skonsultować z ekspertem.

śr. ocena 5 / głosów 1