obrotnica-lancuchowa

Do czego służą obrotnice łańcuchowe?

Obrotnice łańcuchowe służą do zmiany kierunku ruchu przenoszonej palety, z zachowaniem jej układu względem kierunku ruchu. Zachowują stałą prędkość obrotową i mogą być wykonane w wersji podstawowej lub zabudowanej przez osłony boczne. Znajdują zastosowanie w przemyśle i transporcie. Sprawdźcie do czego wykorzystuje się obrotnice łańcuchowe.

Czym są obrotnice łańcuchowe?

Obrotnice łańcuchowe są urządzeniami technologicznymi, pozwalającymi na zmianę kierunku transportowanego towaru bez zmiany orientacji palety. W obrotnicach łańcuchowych palety przemieszczają się na trzech cięgnach łańcuchowych, a napęd przekazywany jest od motoreduktora za pomocą wałka napędowego (osadzone są na nim koła łańcuchowe). Dzięki temu rozwiązaniu, możliwe jest zachowanie stałej prędkości obrotowej każdego cięgna.

W obrotnicach łańcuchy ślizgają się po profilu, który jest wykonany z tworzywa sztucznego o niewielkim współczynniku tarcia i wysokiej odporności na ścieranie – dodaje ekspert reprezentujący firmę LEAN TECH.

Najważniejsze informacje na temat obrotnic łańcuchowych

Jedną z rzeczy, które warto wiedzieć o obrotnicach łańcuchowych jest fakt, że szerokość tych urządzeń jest w zasadzie niezmienna. Dostosowuje się ją do standardowej szerokości palety. Ponadto, urządzenia te w liniach technologicznych zawsze współpracują z innymi urządzeniami transportującymi, dlatego ich parametry techniczne (obciążenie czy powierzchnia robocza) są zawsze dostosowane do całej linii i jej właściwości.

Obrotnice łańcuchowe wykorzystywane są do poziomego transportu płyt i parkietów. Ten system transportowy zapewnia stabilny oraz stały tryb liniowego przekazywania ciężkich materiałów między obrabiarkami. Ponadto, obrotnice stosuje się do transportu elementów znajdujących się na paletach i skrzyniach oraz części o nierównomiernym spodzie lub dużych szerokościach. Dzięki swoim właściwościom, obrotnice łańcuchowe można wykorzystywać nie tylko w liniach transportowania i pakowania, ale też we współpracy z urządzeniami do magazynowania.

Przenośniki łańcuchowe znajdują także zastosowanie w przemyśle lekkim – używane są do przenoszenia ładunków o niewielkich gabarytach i wadze, takich jak opony, skrzynki, kartony i wełna mineralna. Ich podstawowymi rodzajami są łańcuchy transportowe jedno i dwurzędowe ze stali zwykłej oraz jedno i dwurzędowe ze stali nierdzewnej.

Zalety obrotnic łańcuchowych

Wśród największych zalet obrotnic łańcuchowych warto wymienić możliwość transportowania materiału o niewielkich wzdłużnych wymiarach powierzchni podparcia, elementów pod różnym nachyleniem przenośnika oraz poprzecznego wyprowadzania przedmiotów z przenośników rolkowych lub wózków.

śr. ocena 5 / głosów 5