ekogroszek

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie domu ekogroszkiem?

Zdania na temat paliw stałych jeszcze na długo zostaną podzielone, jednak my postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej jednemu z nich – ekogroszkowi. „Ekogroszek” to handlowa nazwa paliwa stałego, które jest produkowane z węgla kamiennego albo brunatnego. To paliwo, które coraz chętniej stosujemy w domowych kotłowniach. Skąd taki wzrost popularności ekogroszku?

Rozwiązanie oszczędne i ekologiczne

Kiedy budujemy lub remontujemy nasz dom, zależy nam na rozwiązaniach, które będą funkcjonalne, ponadczasowe i będą mogły służyć nam latami. O ile wybór mebli zależy właściwie wyłącznie od naszego gustu i zasobów finansowych, jakimi dysponujemy, wybór instalacji ogrzewania to zagadnienie dużo bardziej skomplikowane. Chcemy płacić za domowe ciepło jak najmniej i chcemy, by obsługa systemu była bezproblemowa. Ekogroszek to paliwo stałe, które może pochwalić się doskonałymi parametrami w zakresie sprawności spalania i cechuje go wysoka wartość opałowa – mówi nam przedstawiciel składu opałów Węglo Smyk z Rudy Śląskiej.

Pozwala nam to na ogrzewaniu zaoszczędzić, ponieważ zużywamy niewiele paliwa, a pomieszczenie, które ogrzewamy, utrzymuje ciepło przez długi czas. Szacunkowo na ogrzanie przeciętnego polskiego domu zużyjemy zaledwie kilka ton ekogroszku. Choć przygotowanie kotłowni nie będzie wydatkiem niewielkim, to ten wydatek bardzo szybko nam się zwróci. Trzeba jednak podkreślić, że bardzo istotny jest wybór odpowiedniego paliwa, które będzie spełniało wszystkie normy określone dyrektywami Unii Europejskiej. Bardzo dobry ekogroszek powinien zawierać mniej siarki, a co za tym idzie, generować mniej popiołu w porównaniu do tradycyjnego opału, stąd potoczna nazwa tego paliwa. Paliwo spełniające normy to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla nas – po pierwsze przecież my sami też w tym środowisku żyjemy, a po drugie, tylko opał dobrej jakości będzie miał odpowiednie parametry, jeśli chodzi o emisję ciepła.

Funkcjonalność – coraz bardziej je doceniamy

Ogrzewanie ekogroszkiem w nowoczesnych kotłach jest dla nas wygodne, a wygodę cenimy sobie coraz bardziej – nie tylko z pokolenia na pokolenie, ale też z roku na rok. Szukamy rozwiązań, które w jak najprostszy sposób zaspokoją nasze potrzeby, abyśmy wolny czas mogli przeznaczać na rzeczy znacznie przyjemniejsze: spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, czy realizowanie swoich pasji. Możemy wybierać wśród wielu optymalnych rozwiązań, które automatyzują proces spalania, na przykład dzięki automatycznym podajnikom opału i sterownikom. Ekogroszek to też mniejszy bałagan – jeśli zdecydujemy się na ekogroszek pakowany w worki, np. 25 kg, kotłownia zachowa czystszy wygląd na dłużej. Podsumowując: nie dopatrzyliśmy się żadnych minusów ogrzewania ekogroszkiem, a plusów jest bardzo wiele.

śr. ocena 5 / głosów 1