Dlaczego nie powinniśmy samodzielnie montować klimatyzatorów

Klimatyzatory stają się coraz popularniejsze nie tylko w biurach i urzędach, coraz chętniej instalujemy je także w naszych domach. Wydaje nam się, że klimatyzator to po prostu jedno z wielu urządzeń, takich jak pralka, czy lodówka, które możemy sobie samodzielnie podłączyć bez żadnego wysiłku. Jest zdecydowanie inaczej, ponieważ do montażu klimatyzatora potrzebne są specjalistyczne narzędzia i doświadczenie. Chcąc zaoszczędzić na montażu, możemy stracić na rachunkach za prąd. Dlaczego nie należy montować klimatyzacji samodzielnie?

Najczęściej popełniane błędy

Pierwszy, podstawowy błąd, może pojawić się już na wyborze mocy urządzenia, które zostanie podłączone do naszej instalacji klimatyzacyjnej. Przez zbyt małą moc nigdy nie osiągniemy oczekiwanych efektów, ponieważ temperatura nie będzie się obniżała do komfortowego poziomu. Jeśli z kolei moc będzie zbyt duża, klimatyzator będzie musiał działać w kilkunastostopniowych cyklach. Kiedy go włączymy, schłodzi pomieszczenie do oczekiwanej temperatury, a następnie sam się wyłączy, by temperatura nie była zbyt niska. Kiedy temperatura znów się podniesie, klimatyzator ponownie się uruchomi. Nie jest to korzystne ani dla samego urządzenia, ani dla naszego domowego budżetu. Fachowiec nie popełni takiego błędu ani nie zaoferuje nam klimatyzatora bez etykiety energetycznej, która będzie wskazywała moc chłodniczą.

Jeśli weźmiemy pod uwagę typowe błędy w samym montażu, najczęściej jest to niewłaściwe umieszczenie jednostki zewnętrznej lub niewłaściwy odpływ kondendatu – dowiadujemy się w firmie Arctic-Klimat z Łodzi. Jednostki zewnętrzne klimatyzatorów nie powinny być umieszczane w pełnym słońcu, ponieważ zbyt wysoka temperatura sprawia, że pracują mało efektywnie.

Niefachowy montaż – duże ryzyko

Kiedy decydujemy się na zakup klimatyzacji do domu, mieszkania, biura, czy sklepu, zawsze warto skorzystać z usług doświadczonych sprzedawców i montażystów. Nie jest trudno kupić na własną rękę klimatyzator, jednak zakup tego właściwego zwykle okazuje się problematyczny. Klimatyzator bez odpowiednich filtrów wcale nie poprawi jakości powietrza w pomieszczeniu. Klimatyzatory wymuszają ruch powietrza wewnątrz, co powoduje między innymi wznoszenie się kurzu. System filtracji powinien być na tyle wydajny, by usunąć nie tylko kurz, ale także, by pozbyć się pyłków, dymu z papierosów i niechcianych zapachów. Na rynku dostępnych jest mnóstwo przeróżnych filtrów, które z założenia mają podobne działanie, jednak powinny być odpowiednio dobrane do urządzenia, które działa w naszej instalacji. Niefachowy montaż to ryzyko, że sprzęt będzie mało wydajny, a do tego często będą pojawiały się awarie. Jeśli więc decydujemy się na zakup klimatyzacji, postawmy na sprawdzoną firmę.

śr. ocena 5 / głosów 3