Dlaczego należy odgrzybiać klimatyzację samochodową?

Klimatyzacja to standardowy element wyposażenia współczesnych samochodów. System klimatyzacyjny schładza powietrze w trakcie upałów, a także usuwa zawilgocenie szyb kiedy na zewnątrz panuje zimno. Aby klimatyzacja dobrze służyła, powinna być należycie pielęgnowana. Wymogiem jest jej regularne odgrzybianie.

Profilaktycznego oczyszczania układu klimatyzacji warto dokonywać co najmniej raz w roku. Niestety, większość kierowców nie przestrzega tych zaleceń i decyduje się na odgrzybianie w chwili wystąpienia negatywnych symptomów.

Powody do niepokoju?

Obawy pojawiają się w momencie, gdy po włączeniu klimatyzacji – zwłaszcza po jej długim nieużywaniu – wyczuwamy nieprzyjemny zapach we wnętrzu pojazdu. To wyraźna oznaka, świadcząca o zanieczyszczeniu układu klimatyzacyjnego.

Zjawisko zanieczyszczenia jest powszechne i występuje w około 70-80% samochodowych urządzeń klimatyzacyjnych. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy je bagatelizować. Zagrzybiona klimatyzacja może w negatywny sposób wpłynąć na nasze zdrowie – przestrzega ekspert serwisu samochodowego PIT STOP z Poznania.

Specyficzna woń pleśni nie stanowi głównego zagrożenia. O wiele niebezpieczniejsze są przekazywane z nawiewem bakterie, grzyby oraz inne mikroorganizmy. Mogą one wywołać reakcje alergiczne takie jak kichanie, kaszel czy łzawienie oczu. W skrajnych wypadkach niewykluczone są również poważne infekcje układu oddechowego.

Skąd to się bierze?

Podobno nic nie bierze się z powietrza – nie w tym przypadku! Głównym sprawcą zagrzybienia klimatyzacji są niesione z powietrzem pyłki roślin, bakterie, grzyby oraz pleśnie, osadzające się na wilgotnej powierzchni parownika klimatyzacyjnego.

Wilgoć – wynikła z wykraplania pary wodnej – tworzy naturalne warunki dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów. Stąd już tylko krok do wytworzenia żywego siedliska silnie alergizujących i toksycznych zapachów.

Jak poradzić sobie z tym nieprzyjemnym zjawiskiem? Rozwiązanie jest tylko jedno – kompleksowe wyczyszczenie całego układu klimatyzacyjnego, w szczególności wspomnianego wyżej parownika.

Zaufaj profesjonalnemu serwisowi

Odgrzybianie klimatyzacji nie jest tak proste, jak z pozoru mogłoby się wydawać. Elementy układu są zamontowane dość głęboko w samochodzie i osłonięte licznymi kratkami, dlatego dostęp do nich bywa utrudniony.

Co zatem uczynić?

Najlepszym wyjściem jest zaufać profesjonalnemu serwisowi. Fachowcy dokonają demontażu elementów oraz zdezynfekują układ przy pomocy środków antybakteryjnych, ozonu bądź ultradźwięków – objaśnia przedstawiciel PIT STOP.

Wizyta w serwisie to gwarancja rozwiązania problemu w zaledwie kilka godzin. Przykry zapach zniknie w mgnieniu oka. Dzięki temu zyskamy na komforcie jazdy. Zyska też nasze zdrowie – nienarażone na bakterie i resztę szkodliwych substancji.

śr. ocena 7.5 / głosów 2