formowanie-rotacyjne

Dla jakich branż można wykonać akcesoria metodą formowania rotacyjnego?

Formowanie rotacyjne, nazywane też rotomouldingiem, to metoda wykonywania przedmiotów z tworzyw sztucznych. Taka metoda ma bardzo wiele różnych zastosowań. Na czym dokładniej polega? I w jaki sposób najczęściej się ją wykorzystuje? Najważniejsze informacje na temat formowania rotacyjnego znajdziecie w naszym krótkim poradniku.

Formowanie rotacyjne – na czym polega?

Metoda formowania rotacyjnego polega na tworzeniu obiektów z tworzyw sztucznych, które mogą mieć dowolne kształty i rozmiary. Kluczowe jest jednak to, że takie przedmioty w środku są puste. Ta metoda ma mnóstwo różnorodnych zastosowań. Proces produkcji zaczyna się od podgrzania granulatu z tworzywa sztucznego do 250 stopni Celsjusza – kiedy granulat całkowicie się rozpuści, pokrywa się nim ściany form, które przygotowano do produkcji konkretnych przedmiotów. Podczas polewania płynnym tworzywem sztucznym, forma jest cały czas obracana. Następnie formę pokryta tworzywem schładza się i w ten sposób otrzymujemy już gotowy produkt – wytwarzaniem tego rodzaju obiektów zajmuje się firma Decolovin Sp. z o.o.

Zastosowanie formowania rotacyjnego

Ta technika ma mnóstwo różnych zastosowań – wykorzystuje się ją zarówno do produkcji niewielkich gadżetów jak i dużych przedmiotów o ogromnej pojemności. Formy są tworzone na zamówienie, dlatego mogą być dostosowane do właściwie wszystkich naszych potrzeb – taka technika pozwala na oddanie nawet najdrobniejszych detali. Obracanie formy pozwala rozprowadzić masę tworzywa sztucznego równomiernie po wszystkich ściankach, dlatego możemy w ten sposób osiągnąć najlepsze efekty pod względem szczelności i wytrzymałości gotowego produktu – wykonany w ten sposób przedmiot nie ma słabszych punktów, ponieważ jest jednolita bryłą. Wygląda też znacznie estetyczniej – nie widać nieeleganckich łączeń elementów. Dzięki temu, że ta technika nie wykorzystuje urządzeń ciśnieniowych, unikamy też zniekształceń i naprężenia materiału.

Ze względy na te zalety, formowanie rotacyjne jest metodą wykorzystywaną w wielu różnych branżach – powstają w ten sposób zabawki, gadżety promocyjne, akcesoria codziennego użytku oraz inne produkty, w których ceniona jest trwałości i wysoka estetyka. Formowanie rotacyjne wykorzystuje się także do produkcji nowoczesnego sprzętu medycznego czy urządzeń rolniczych. Warto podkreślić, że ta metoda jest też niezwykle ekonomiczna – pozwala znacznie ograniczyć zużycie materiału, dlatego doskonale sprawdza się przy produkcji przedmiotów na dużą skalę.

śr. ocena 5 / głosów 5