Czyszczenie wałków rastrowych za pomocą lasera

Wałki rastrowe, inaczej nazywane cylindrami rastrowymi, to rolki lub bębny, które dostarczają ściśle określoną ilość farby na formę drukową. Są wykonywane ze stali albo aluminiowego rdzenia, który powleczony jest ceramiką. Warunkiem odpowiedniej pracy wałków rastrowych jest ich odpowiednia pielęgnacja, dzięki której transferują one nominalną ilość farby. W trakcie drukowania zatykane są tzw. kałamarzyki farbowe wskutek zasychania farby. Maleje ich objętość, a pojemność transferowanej farby jest niższa. Wałki rastrowe możemy czyścić na kilka sposobów, między innymi laserowo.

Laserowe czyszczenie wałków

Czyszczenie laserowe polega po prostu na naświetlaniu powierzchni walca rastrowego. Cylinder absorbuje energię wiązki lasera, dzięki czemu następuje zimne odparowanie zanieczyszczeń z powierzchni. Zabrudzenia i pozostałości farby są odciągane od walca jednostką ssącą. Jest to metoda bardzo delikatna, sucha i nie wymaga od nas korzystania z chemii. Wyniki czyszczenia są bardzo dobre, jeśli moc lasera zostanie odpowiednio ustawiona do danego rodzaju farby. Jest bardzo niewielkie ryzyko uszkodzenia powierzchni cylindra, ponieważ powierzchnia nie jest nagrzewana i nie ma styczności z żadnymi środkami chemicznymi. Laserowe czyszczenie wałków jest metodą najnowocześniejszą. Pozwala na usuwanie resztek lakierów, klejów, farb fleksograficznych i innych osadów. To metoda dokładna przy wszystkich rodzajach powierzchni i przy wszystkich liniaturach. Co więcej, nie wymaga demontażu wałków. Dla osób dbających o środowisko ważną cechą jest także fakt, że w czasie procesu czyszczenia nie są wytwarzane żadne odpady.

Pozostałe metody czyszczenia

Alternatywą dla czyszczenia laserowego może być czyszczenie chemiczne, ręczne lub maszynowe. Jest to jednak metoda niewygodna. Mycie ręczne przeprowadzane jest codziennie, po każdym przezbrojeniu maszyny. Używa się do tego rozpuszczalnika przeznaczonego do konkretnego rodzaju farb. Raz na 1-3 miesiące dokonujemy dogłębnego mycia przy użyciu agresywnej chemii. Czyszczenie mechaniczne natomiast rozpoczynamy od umycia cylindra rozpuszczalnikiem, a następnie dokańczamy czyszczenie na gorąco specjalnymi środkami do mycia.

Laserowe czyszczenie wałków jest rozwiązaniem znacznie wygodniejszym – mówi nam przedstawiciel firmy Artpol z Ząbkowic Śląskich.

Kolejna metoda czyszczenia to piaskowanie przy użyciu proszku, na przykład wodorowęglanu sodu. Proszek wdmuchiwany jest ze specjalnej dyszy, a cząsteczki granulatu wymiatają zaschniętą farbę. Pozostałości proszku należy usunąć wodą. Ostatnia dostępna metoda to czyszczenie ultradźwiękiem. Przy tej metodzie również potrzebny jest specjalny środek czyszczący, gorący roztwór detergentu, w którym obraca się cylinder. Dzięki falom dźwiękowym aktywuje się kawitacja, tworząc pęcherzyki gazu. Podsumowanie: najlepszą metodą pielęgnacji jest laserowe czyszczenie wałków rastrowych.

śr. ocena 5 / głosów 3