opony-przemyslowe

Czym powinny się charakteryzować dobrej jakości opony przemysłowe?

Specyfika opon przemysłowych wywiera na nich bardzo duże wymagania, związane z wytrzymałością na duże obciążenia, prędkość poruszania oraz na obciążenie związane z pracą w zmiennych temperaturach i warunkach terenowych. Czym dokładnie powinny się charakteryzować opony przemysłowe, dowiesz się z naszego artykułu.

Dostosowanie do pełnionych funkcji

Dokonując wyboru opon przemysłowych powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim charakterystykę i rodzaj prac, w których będą one brały udział. Wyróżnia się dwa podstawowe typy opon przemysłowych: opony diagonalne i opony radialne. Oba typy stosowane są w maszynach, których praca naraża je na inne obciążenia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Magna Tyres Poland: Opony radialne różnią się od opon diagonalnych sposobem konstrukcji. Zbudowane z siatki nylonowej opony diagonalne mają konstrukcję typu monoblock. Taka konstrukcja łączy się z ich sztywnością, przez co opony te stosowane są rzadziej jedynie w określonych maszynach, przede wszystkim w podnośnikach kontenerowych oraz w nośnikach bloków w kopalniach kamienia. W rzeczywistości, ich stosunkowo niska cena sprawia, że opony diagonalne często są również używane w innych typach maszyn, gdzie wybór powinien padać na opony radialne. Opony radialne są już dużo bardziej uniwersalne. Ich budowa, inna na czole i inna na boku opony, oraz zastąpienie siatki nylonowej metalowym kordem, sprawia, że opony te zapewniają większą amortyzację oraz wytrzymałość. Dzięki temu mogą być z powodzeniem stosowane w większości maszyn budowlanych czy rolniczych.

Klasa opony i rodzaj bieżnika

Oprócz konstrukcji opon przemysłowych, dokonując wyboru musimy także zwrócić uwagę na to, w jakich konkretnie warunkach będą one miały pracować. Od tego będzie zależało, jakiej klasy opony kupimy, jaką będą musiały mieć wytrzymałość oraz jaki rodzaj bieżnika. Wybór zależy głównie od rodzaju maszyny, podłoża na jakim będzie ona pracowała oraz od charakteru wykonywanej pracy.

Musimy przy tym pamiętać, że dobrej jakości opony przemysłowe nie muszą być przy tym drogie. Obecny rynek opon przemysłowych nie jest już tak zróżnicowany pod względem jakości, jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu.

śr. ocena 5 / głosów 6