Na czym polega technologia druku 3D?

Druk 3D, czyli drukowanie przestrzenne, polega na tworzeniu przestrzennych przedmiotów za pomocą specjalnych drukarek na podstawie ich projektów komputerowych. Jeszcze niedawno technika ta wykorzystywana była głównie do tworzenia prototypów samochodów. Obecnie uległo to zmianie i ta technologia coraz częściej wykorzystywana jest także w życiu codziennym.

Od projektu do przedmiotu

Drukarki 3D tworzą przedmioty według projektów zaprogramowanych w komputerze przy wykorzystaniu materiałów takich jak nylon, PLA, ABS czy żywica światłoutwardzalna. Niektóre technologie wykorzystują nawet ceramikę, metal czy materiały drewnopodobne. W rzeczywistości drukowanie 3D to nic innego jak nakładanie na stole drukarki kolejnych warstw materiału o ustalonej grubości. Kiedy jedna warstwa zastygnie, nakładana jest na nią następna, aż do uzyskania zaprogramowanej formy przedmiotu.

Wszystkie technologie druku 3D różnią się pod względem uzyskiwanych efektów. Przede wszystkim druki SLA znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża precyzja działania. Wytrzymałość jest w tym przypadku kwestią drugorzędną. Natomiast przy produkcji przedmiotów użytkowych, elementów maszyn czy obudów wykorzystywana jest metoda FDM. Daje ona o wiele większe możliwości doboru materiału, co pozwala na uzyskanie większej odporności drukowanych przedmiotów. W tej sytuacji trwałość i wytrzymałość są bowiem parametrami zdecydowanie najważniejszymi.

Klucz to dobór odpowiedniego medium

Stereolitografia (SLA) to pierwsza technologia szybkiego tworzenia prototypów. Jako materiał drukujący wykorzystuje ona żywicę światłoutwardzalną. W przypadku tej metody osobno utwardza się kontury oraz wypełnienia kolejnych warstw. Dopiero po zakończeniu przekroju następuje wypełnienie całego przedmiotu. Z kolei w technologii FDM zastosowanie znajdują różnego rodzaju materiały termoplastyczne. Dlatego też w zależności od potrzeb można uzyskać przedmioty o wysokiej trwałości i wytrzymałości. W czasie pracy drukarki FDM układają w sposób naprzemienny warstwy materiału podporowego i modelowego. Jednak dobór medium to nie wszystko – równie ważne jest również zgodne z technologią zaprojektowanie przedmiotu, który ma być wydrukowany. Zajmują się tym profesjonalne firmy, takie jak np. 3D Phoenix.

śr. ocena 5 / głosów 4