Na czym polega serwis urządzeń dźwigowych?

Urządzenia dźwigowe, popularnie nazywane windami, to skomplikowane sprzęty składające się z wielu komponentów. Aby zapewnić im bezpieczeństwo oraz stałą gotowość do pracy konieczne jest okresowe przeprowadzanie czynności serwisowych. Tak, jak każde urządzenia elektroniczne, tak i windy mogą bowiem ulegać awarii. Właśnie w celu wyeliminowania tego ryzyka przeprowadza się ich serwisowanie.

Okresowe kontrole urządzeń dźwigowych

Serwisem urządzeń dźwigowych zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak na przykład łódzka Paw-lift. Windy osobowe i towarowe to bowiem skomplikowane urządzenia, w których skład wchodzi szereg komponentów. Należą do nich elementy elektroniczne, mechaniczne, elektryczne i hydrauliczne, które z czasem mogą ulegać awarii lub naturalnemu zużyciu. Z tego powodu tak istotne jest okresowe sprawdzanie ich sprawności. Pozwala to bowiem wyeliminować ryzyko nagłej awarii, która może skutkować nie tylko unieruchomieniem urządzania na dłuższy czas, ale także uwięzienia przebywających w nim osób. Choć na całe szczęście dzisiejsza technologia całkowicie wyeliminowała już poważniejsze konsekwencje uszkodzenia windy.

Na czym polega okresowy serwis?

Okresowe serwisowanie urządzeń dźwigowych polega na sprawdzaniu poprawności pracy ich poszczególnych elementów. Zużyte i niesprawne elementy są natychmiast wymieniane na nowe, co pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa codziennego użytkowania windy oraz zmniejszenie ryzyka jej awarii w przyszłości. Okresowe kontrole, według przepisów prawnych, powinny być przeprowadzane co 30 dni lub tak często, jak tego wymaga dany producent urządzenia dźwigowego.

Doraźne interwencje

Czasami, mimo regularnej konserwacji i serwisowania, urządzenia dźwigowe ulegają awarii podczas pracy. W takim przypadku konieczna jest natychmiastowa interwencja firmy serwisującej windy, która „opiekuje się” danym urządzeniem. Aby umożliwić szybką reakcję, w windach montowane są specjalne systemy, które pozwalają na uruchomienie alarmu i szybki kontakt z serwisem w razie, gdyby urządzenia zatrzymało się, a w środku pozostawaliby ludzie. Takie rozwiązanie pozwala na szybką interwencję zespołu serwisowego i uwolnienie pasażerów windy. Następnie firma przeprowadza prace mające na celu przywrócenie sprawności urządzeniu. Należy w tym miejscu dodać, że takie awarie, w przypadku wind regularnie serwisowanych, zdarzają się niezwykle rzadko i są szybko eliminowane. Właśnie z tego powodu tak istotne jest regularne kontrolowanie sprawnej pracy poszczególnych komponentów urządzeń dźwigowych.

śr. ocena 5 / głosów 4