Na czym polega rekuperacja

Tradycyjna wentylacja, choć powszechnie stosowana w budownictwie, nie jest wolna od wad. Kratki grawitacyjne nie gwarantują optymalnej cyrkulacji i oczyszczenia powietrza we wnętrzach. Poza tym generują koszty związane ze stratami energii cieplnej. Znakomitą alternatywa dla tego systemu jest rekuperacja. Na czym polega ta technologia?

Rekuperacja – wentylacja mechaniczna

Proces rekuperacji polega na wymianie powietrza z odzyskiem ciepła. Powietrze z pomieszczeń jest wywiewane, a jego ciepło służy do ogrzania czystego powietrza nawiewanego z zewnątrz. Sama nazwa procesu pochodzi od rekuperatora. To właśnie to urządzenie jest sercem całego systemu i odpowiada za wymianę ciepła. Do rekuperatora trafia powietrze zasysane przez czerpnię i kanały wentylacyjne z zewnątrz. W centrali wentylacyjnej następuje filtracja powietrza, dzięki czemu zostaje ono oczyszczone m. in. z kurzu i alergenów. Jednocześnie z wnętrza budynku – zwykle z kuchni i łazienki, gdzie jest ciepło i wilgotno – wywiewane jest powietrze, które też dociera do rekuperatora. Tam, przy pomocy wymiennika ciepła, czyli specjalnej konstrukcji z płyt i rur, oddaje energię termiczną i zostaje usunięte na zewnątrz budynku. Skumulowane w ten sposób ciepło w wymienniku ogrzewa trafiające do rekuperatora czyste powietrze z zewnątrz, które następnie jest nawiewane do wnętrza domu. W ten sposób następuje stała i kontrolowana wymiana powietrza przy odzyskaniu ciepła i zachowaniu stałej temperatury we wnętrzach.

Rekuperacja o oszczędność

Do największych zalet systemu rekuperacji należy generowanie oszczędności na ogrzewaniu domu. Straty ciepła w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej przyczyniają się do zwiększenia rachunków za ogrzewanie. Z rekuperatorem zyskujemy czyste i już ogrzane powietrze, dzięki czemu ograniczymy straty energii cieplnej i oszczędzimy na ogrzewaniu 40% kosztów.

Rekuperacja dla zdrowia

Podstawowym zadaniem rekuperacji jest jednak oczyszczanie powietrza, dające nieporównywalne rezultaty. Rekuperator to gwarancja czystego, świeżego powietrza bez względu na porę roku i bez konieczności wietrzenia. Powietrze wywiewane z domu, z którym usuwa się dwutlenek węgla, nieprzyjemne zapachy i dymy, nie miesza się z tym pochodzącym z zewnątrz, a jedynie je ogrzewa. Dodatkowo system filtracji eliminuje kurz i pyłki roślinne, a więc też alergeny, a także insekty. Cyrkulacja powietrza zapobiega grzybom i pleśni oraz eliminuje problem zaparowanych okien. Dzięki temu znacząco podnosi się komfort domowników.

Nowoczesne technologie

Rozwój technologii sprawia, że systemy rekuperacji są wciąż udoskonalane.

Aby zoptymalizować proces wymiany ciepła, pracuje się nad konstrukcją wymienników w rekuperatorze. Dobrą alternatywą dla tradycyjnej technologii krzyżowej jest wymiennik heksagonalny, dający lepsze efekty ogrzewania powietrza nawiewanego, ale też zapewniający cichą pracę całego systemu i usprawnienie jego montażu dzięki mniejszym rozmiarom rekuperatora. Ponadto warto przyjrzeć się materiałom i filtrom, wśród których dobrze sprawdzają się zwłaszcza włókna nylonowo-poliestrowe, które zatrzymują kurz. Przed wyborem optymalnego dla danego budynku systemu rekuperacji, mając na uwadze zarówno zakup urządzenia, jak i rozmieszczenie punktów nawiewu i wywiewu w domu, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. – radzi nasz rozmówca z firmy Klima-Premium w Warszawie.

śr. ocena 5 / głosów 4