Na czym polega przegląd samochodu?

Przegląd samochodu jest nieodzownym obowiązkiem każdego kierowcy. Warto go przeprowadzić, aby sprawdzić, czy nasz pojazd nadaje się do dalszej eksploatacji. W trakcie jego użytkowania niektóre elementy się zużywają, co zwiększa ryzyko niespodziewanej usterki. Na czym polega przegląd samochodu i kiedy należy do wykonać? Odpowiedź poniżej.

Jakie elementy samochodu poddawane są przeglądowi technicznemu?

Samochód starszy niż pięć lat podlega przeglądowi co roku. W przypadku nowszych aut ocena stanu technicznego powinna być przeprowadzona po trzech latach od momentu zarejestrowania, a następna po kolejnych dwóch. Corocznie przeprowadza się również przegląd taksówek, pojazdów z LPG oraz samochodów, które wykorzystuje się w szkole nauki jazdy.

Podczas diagnostyki pojazdu wykonuje się rutynowe czynności, które są regulowane przepisami określonymi przez Ministra Infrastruktury. W pierwszej kolejności diagnosta sprawdzi zgodność numeru VIN na tabliczce znamionowej naszego samochodu z numerem wpisanym do dowodu rejestracyjnego. Następnie może przejść do oceny poszczególnych elementów pojazdu: oświetlenia, ogumienia, karoserii i szyb, amortyzatorów, obowiązkowego wyposażenia – gaśnicy oraz trójkąta. Badany jest również stan zawieszenia, skuteczność układu hamulcowego, skład spalin, a także poziom zadymienia w przypadku silników wysokoprężnych.

Co w przypadku negatywnego wyniku?

Jeżeli posiadamy auto z instalacją LPG, należy okazać ważny dokument legalizacyjny butli LPG. Diagnosta sprawdzi przy okazji jej szczelność – przypomina ekspert z profesjonalnego serwisu samochodowego Auto-Trans, który posiada stację kontroli pojazdów, a ponadto oferuje sprzedaż części zamiennych oraz samochodów pokontraktowych.

Jeżeli wszystkie badane układy są sprawne – dostaniemy pieczątkę do dowodu rejestracyjnego informującą o pozytywnym wyniku diagnostyki i dopuszczeniu samochodu do ruchu. W przeciwnej sytuacji możemy spodziewać się zaświadczenia o negatywnym przebiegu przeglądu samochodowego, co skutkuje wizytą w warsztacie, aby w ciągu 14 dni usunąć usterki i stawić się ponownie w stacji kontroli pojazdów.

śr. ocena 0 / głosów 0