Na czym polega odwrócona osmoza

Odwrócona osmoza to metoda, dzięki której wytwarza się wodę pitną najwyższej jakości. Tę nowoczesną technologię wykorzystuje wiele firm produkujących wodę w butelkach. Sprawdźcie na czym polega wytwarzanie wody pitnej za pomocą odwróconej osmozy.

Czym jest odwrócona osmoza

Odwrócona osmoza uznawana jest obecnie za najdoskonalszy sposób filtracji wody, dlatego producenci wody butelkowanej chętnie wykorzystują do jej produkcji właśnie tę metodę. Nic dziwnego, ponieważ skutecznie usuwa (lub w znacznym stopniu redukuje) szerokie spektrum zanieczyszczeń.

-Odwrócona osmoza, spośród wszystkich technologii uzdatniania wody w zastosowaniach domowych, oczyszcza wodę najskuteczniej. Sposób ten umożliwia bowiem usunięcie z wody małych cząstek, takich jak pojedyncze jony. Wszystko dlatego, że rozmiar otworów w membranie osmotycznej wynosi około 0.0005 mikrona, podczas gdy bakterie mają rozmiar od 0.2 do 1 mikrona, a wirusy od 0.02 mikrona do 0.4 mikrona – wyjaśnia specjalista reprezentujący firmę PROCON, specjalizującej się w nowoczesnych metodach uzdatniania wody.

Budowa

System odwróconej osmozy składa się ze wstępnego filtra węglowego (GAC), membrany osmotycznej, pojemnika na czystą wodę i kranika dostarczającego wodę oczyszczoną. Systemy różnią się między sobą głównie jakością membrany, wielkością pojemników na wodę i efektywnością.

Rozróżnia się dwa typy membran osmotycznych, które wykorzystywać można w zastosowaniach domowych:

  • TFC (Thin Film Composite) – układ cienkich błon filtrujących, posiadają wysoki współczynnik usuwania zanieczyszczeń, podatne na zużycie przez wchłanianie chloru, w ich przypadku konieczne jest stosowanie filtra wstępnego wykorzystującego węgiel aktywny usuwający nadmiar zanieczyszczeń,
  • CTA (Cellulose triacetate) – mają niższy współczynnik usuwania zanieczyszczeń, niż membrany TFC, ale są także mniej podatne na zużycie spowodowane wchłanianiem chloru.

Działanie

W zjawisku odwróconej osmozy wykorzystuje się półprzepuszczalną membranę. Przepuszcza ona czyste cząsteczki wody, jednocześnie zatrzymując zanieczyszczenia, które są zbyt wielkie, by przedostać się przez mikropory membrany osmotycznej.

Systemy dobrej jakości stosują przeważnie proces crossflow, który umożliwia samoczyszczenie się membrany.  Polega ono na tym, że woda nie napływa na membranę, a płynie „po niej”. Dzięki temu zanieczyszczenia zatrzymane w membranie zabierane są dalej razem z zanieczyszczoną wodą.

Warto wiedzieć, że proces odwróconej osmozy wymaga pewnej siły pchającej wodę przez membranę. Jednak, aby mógł on zachodzić efektywnie wystarczy ciśnienie wody w kranie.

śr. ocena 5 / głosów 3