Czym jest maglownica i do czego służy?

Nie każdy zna się na samochodach i poszczególnych elementach pojazdów, mających wpływ na należyte działanie auta. Jednym z takich podzespołów jest maglownica. Czym się charakteryzuje i jakie funkcje pełni? Warto się tego dowiedzieć, aby w razie potrzeby jak najszybciej udać się do warsztatu samochodowego.

Maglownica – charakterystyka

Maglownica zwana jest również przekładnią zębatkową. To jeden z typów przekładni kierowniczej, którego zadaniem jest przenoszenie ruchu, jaki wykonujemy kierownicą, na ruch mechanizmu zwrotniczego. Dzięki temu koła prowadzonego przez nas auta skręcają. Maglownica jest zatem częścią układu kierowniczego. Wobec tego ma kluczowe zadanie dla kierowania samochodem, a tym samym – dla bezpieczeństwa jazdy.

Maglownica – kiedy wybrać się do warsztatu samochodowego?

Samochody poruszające się po polskich drogach nie mają łatwo. Ulice w wielu miejscach są naprawdę w fatalnym stanie. Dlatego podzespoły pojazdów, w tym maglownica, mogą szybciej się zużywać. Przez przeszkody panujące na drodze dochodzi do przeciążeń, które mają negatywny wpływ na cały mechanizm samochodu – tłumaczy nasz rozmówca z firmy Auto Układ. Kiedy słyszymy stukot wydobywający się z okolic kół, wycieki z maglownicy bądź zauważymy, że coraz trudniej jest nam utrzymać pożądany kierunek jazdy, powinniśmy wybrać się do mechanika.

W jaki sposób nareperować maglownicę?

W warsztacie samochodowym mechanicy profesjonalnie zajmą się naszym autem. Jednym ze sposobów naprawy jest wymiana maglownicy na używaną przekładnię zębatkową. Nigdy nie możemy mieć jednak gwarancji, w jakim stanie będzie maglownica, którą zamontowano w samochodzie. Drugim rodzajem naprawy może być regeneracja przekładni, która stanowi dobrą alternatywę dla wymiany na jej nowy model. Jest to bardzo kosztowne, dlatego regeneracja jest dla wielu klientów znacznie lepszym rozwiązaniem.

śr. ocena 5 / głosów 5