Czym jest rekuperacja i czy warto się na nią zdecydować?

Prawidłowa wentylacja jest niezwykle istotna dla samopoczucia i zdrowia człowieka. W nowoczesnych, energooszczędnych, a więc szczelnych domach – z grubą warstwą izolacji, dobrze ocieploną podłogą czy trzyszybowymi oknami – tradycyjna wentylacja grawitacyjna się nie sprawdza. Najlepszym sposobem na zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza, a zarazem uniknięcie strat ciepła jest rekuperacja.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest rozwinięciem dotychczasowej idei wentylacji mechanicznej.

Rekuperacja to nowoczesny system wentylacji mechanicznej. Podobnie jak inne systemy wentylacji mechanicznej opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez urządzenie, w tym wypadku rekuperator, dostarczając do wnętrza budynku świeże powietrze, a usuwając na zewnątrz powietrze zużyte, o wysokiej zawartości dwutlenku węgla – wyjaśnia pracownik hurtowni wentylacyjno-klimatyzacyjnej Popularna, która posiada w swojej ofercie system rekuperacji firmy THESSLA GREEN. Czym w takim razie różni się rekuperacja od zwykłej wentylacji mechanicznej? Tym, co odróżnia rekuperację od typowej wentylacji mechanicznej, jest fakt, że przy usuwaniu z budynku zużytego, nagrzanego powietrza część energii cieplnej jest odzyskiwana, a następnie przekazywana do powietrza świeżego, nawiewanego do budynku. Proces ten ma miejsce w wymienniku ciepła rekuperatora ­– tłumaczy nasz rozmówca.

Zalety montażu rekuperacji

Montaż rekuperacji wiąże się z licznymi korzyściami – zarówno ekonomicznymi, jak i dotyczącymi poprawy jakości życia. Rekuperacja to przede wszystkim:

  • Niższe koszty ogrzewania budynku – dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego powietrza rekuperacja pozwala na nawet 50-procentowe oszczędności na ogrzewaniu budynku, w zależności od stosowanego źródła energii.
  • Lepsza jakość snu – zużyte powietrze o wysokiej zawartości dwutlenku węgla jest stale usuwane z budynku. Niski poziom CO2 wpływa pozytywnie na jakość snu.
  • Zawsze świeże powietrze – wietrzenie wnętrza budynku latem sprawia, że do środka dostaje się gorące powietrze, a także muchy, komary i inne latające owady. Zimą z kolei do wnętrza trafia powietrze zanieczyszczone smogiem. Dzięki rekuperacji można oddychać świeżym powietrzem o każdej porze roku bez konieczności otwierania okien.
  • Powietrze wolne od alergenów – powietrze nawiewane do budynku jest dodatkowo filtrowane, dzięki czemu jest wolne od kurzu, pyłów, roztoczy i innych zanieczyszczeń. Rekuperacja jest więc idealnym rozwiązaniem dla alergików.
  • Możliwość kontroli siły wentylacji – w przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji mocą rekuperacji można dowolnie sterować, niezależnie od siły wiatru i ciśnienia zewnętrznego.

Jeśli chodzi o wady rekuperacji, prowadzi ona do obniżenia wilgotności powietrza wewnątrz budynku, co dla niektórych osób może być dokuczliwe. Rozwiązaniem jest stosowanie dodatkowych nawilżaczy powietrza.

Koszt montażu i eksploatacji rekuperacji

Koszt montażu rekuperatora zależy od wielu czynników: zarówno związanych bezpośrednio z budynkiem, takich jak jego metraż czy liczba i rodzaj znajdujących się w nim pomieszczeń, jak i samego rekuperatora – rodzaju, mocy, a także wyposażenia dodatkowego w postaci gruntowego wymiennika ciepła czy filtrów o wyższej klasie. Ocenia się, że cały system wentylacyjny z montażem to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Eksploatacja rekuperatora, która obejmuje pobór prądu, wymianę filtrów i przeglądy, nie jest szczególnie kosztowna i zamyka się w kwocie około 500 złotych za rok. Warto jednak pamiętać, że rekuperacja zaczyna zwracać się od razu po montażu, a możliwość oddychania świeżym, zdrowym powietrzem o każdej porze roku jest bezcenna.

śr. ocena 0 / głosów 0