Czym jest pierścień Segera?

Pierścień Segera lub inaczej osadczy pierścień sprężynujący stanowi element o szerokim zastosowaniu. Osiąga stosunkowo niewielkie wymiary, lecz pełni bardzo dużą rolę. Z naszego artykułu dowiesz się, do czego dokładnie służy osadczy pierścień sprężynujący oraz gdzie jest instalowany. Podpowiadamy również, w jaki sposób można bezpiecznie go zdemontować.

Pierścień Segera – definicja

Pośród pierścieni Segera wyróżniamy pierścień zewnętrzny oraz pierścień wewnętrzny. Pierścienie te pełnią funkcję zabezpieczenia przed przesunięciami osiowymi na wałkach i w otworach części maszyn takich jak np. łożyska toczne, łożyska ślizgowe, tarcze, sprzęgła, koła pasowe i zębate czy tuleje. Pierścienie Segera blokują te elementy tak, aby pozostawały one nieruchome w trakcie pracy. W ten sposób skutecznie zapobiegają ich wyrabianiu się. W zależności od zastosowania, pierścienie występują w różnych wariantach i rozmiarach.

Pierścienie instalowane są w specjalnym rowku, do którego idealnie przylegają dzięki swojemu mimośrodowemu kształtowi.

Pierścień Segera – zastosowanie

Jak już wyżej wspominaliśmy, zastosowanie osadczych pierścieni sprężynujących jest bardzo szerokie. Doskonale sprawdzają się one w branży motoryzacyjnej – gdzie najczęściej zabezpieczają przed wysuwaniem się sworzni tłokowych oraz sworzni w przegubach. Niezbędne są również w przemyśle maszynowym. Tutaj zaś wykorzystywane są w roli elementów ochrony dla łożysk, tulei, tarcz czy kół zębatych, czyli części, które znajdują się na wałach, osiach i otworach. Pierścienie Segera znajdują także swoje zastosowanie jako elementy unieruchamiające w konstrukcji urządzeń AGD.

Jak bezpiecznie zdemontować pierścienie Segera?

Poruszamy ten temat, gdyż jest on niezwykle ważny. Otóż niewłaściwy demontaż pierścienia może doprowadzić do jego zniszczenia lub uszkodzić rowek, w którym się znajduje. A zatem – jak właściwie można zdemontować pierścień Segera?

O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy eksperta, naszego rozmówcę z firmy Walor, która jako jedyna w Polsce specjalizuje się w produkcji pierścieni osadczych:

Po pierwsze warto się to tego procesu przygotować. Do demontażu pierścieni osadczych, podobnie zresztą jak i do ich montażu, konieczne są specjalne szczypce z zaokrąglonymi szczękami. Należy również pamiętać o tym, aby stosować szczypce – odpowiednio przeznaczone do pierścieni wewnętrznych oraz do zewnętrznych. Kiedy dysponujemy już właściwymi narzędziami, wówczas końcówki szczypiec wsuwamy delikatnie w otwory, a następnie ściskamy rączki narzędzia tak, aby pierścień wysunął się z kanalika w sposób równomierny na całym swoim obwodzie. Kolejny krok stanowi powolne wyjmowanie pierścienia przy niezmienionym nacisku szczypiec. Odpowiednia siła nacisku jest niezwykle ważna. Jeśli złapiemy pierścień za mocno, ten natychmiast może ulec pęknięciu.

O czym warto jeszcze pamiętać w czasie demontażu?

Chrońmy pierścień, ale i również siebie, w szczególności zaś nasze oczy. Niewłaściwie złapany element może bowiem zsunąć się ze szczypiec, a następnie, z uwagi na siłę sprężystości, która działa na pierścień, uderzyć w naszą twarz z siłą pocisku – jak wyjaśnia nasz rozmówca.

śr. ocena 5 / głosów 5