druk offsetowy

Czym jest druk offsetowy?

Technologia offsetowa to bodaj najpopularniejsza, stosunkowo tania i niezwykle efektywna metoda szybkiego drukowania w dużych ilościach. Większości ludzi kojarzy się jako przeznaczona właśnie do wysokich nakładów alternatywa dla druku cyfrowego. Na czym jednak dokładnie polega i co dzięki offsetowi można osiągnąć? O tym właśnie jest niniejszy artykuł.

Co wyróżnia technologię offsetową?

Klasyczna prasa drukarska, jak ta Gutenberga, to zasadniczo płaska matryca modelowana „w lustrzanym odbiciu” i dociskana do podłoża, na które przenoszony jest obraz. W druku offsetowym między matrycą a podłożem jest jeszcze natomiast etap pokrytego gumowym obciągiem bębna, dlatego też technologia ta bywa nazywana drukiem pośrednim.

Inna różnica jest taka, że w przypadku tradycyjnie wykonywanych odbitek matryca zawiera elementy wklęsłe oraz elementy wypukłe, z których farba przenoszona jest na podłoże – tymczasem w druku offsetowym matryca jest płaska, zaś druk uzyskuje się dzięki pokryciu jej w odpowiednich miejscach roztworem wodnym, a w innych farbą.

Odmienne właściwości fizykochemiczne obu substancji sprawiają, że odpychają się one wzajemnie, umożliwiając druk – tłumaczy ekspert z drukarni i wydawnictwa Studio Edytor.

Szeroki wachlarz możliwości

Powyższa technologia nazywana jest offsetem wodnym. Istnieje również druk offsetowy bezwodny, gdzie wykorzystuje się specjalne silikonowe formy drukowe oraz farby o wysokim napięciu powierzchniowym. Ze względu na koszty offset bezwodny nie jest szeroko rozpowszechniony, jednak dzięki tej metodzie możliwe jest grubsze niż w zwykłym offsecie nałożenie farby, również na powierzchnie niechłonne, a także utrzymanie połysku farb metalicznych.

Klasyczny druk offsetowy wciąż jednak oferuje mnogość rozwiązań, zarówno jeśli chodzi o farby (możliwość zastosowania istotnie wielu kolorów), jak i podłoże (zazwyczaj jest to papier, ale stosuje się też m.in. materiały samoprzylepne czy gruby karton) albo jego format (offset to dobre rozwiązanie w przypadku rozmiarów większych niż A3, które nie kwalifikują się do druku wielkoformatowego). To wszystko wraz z niskim kosztem wykonanych z aluminium matryc oraz wysoką prędkością wydruku sprawia, że technologia offsetowa świetnie sprawdza się przy wysokich i bardzo wysokich nakładach. Dlatego też stosuje się ją do druku ulotek, plakatów czy prasy. Ze względu na większą niż w druku cyfrowym odtwarzalność kolorów – takich jak np. barwy korporacyjne – offsetowo drukuje się często również wizytówki albo papier firmowy.

Niuanse technologiczne

W zależności od formy podłoża możemy mówić o druku offsetowym arkuszowym bądź zwojowym. Ten pierwszy wykorzystuje farby o dużej lepkości, które utrwalone zostają na drodze wsiąkania i polimeryzacji, a zastosowanie znajduje przede wszystkim w druku broszur, etykiet, plakatów czy gazetek promocyjnych. Druk zwojowy to najwyższe nakłady, czyli rozmaite gazety i czasopisma. Stosowana tu farba ma postać lejną, a utrwala się przez wsiąkanie w papier (tzw. coldset, czyli offset „na zimno”) lub wsiąkanie i dodatkowo odparowanie w wysokiej temperaturze (heatset, offset „na gorąco”, służący do druku zwłaszcza ekskluzywnych magazynów, np. na papierze kredowym).

śr. ocena 5 / głosów 3