Czym charakteryzują się centrale alarmowe?

Ochrona budynków instytucji publicznej, pomieszczeń biurowych oraz prywatnych domów to już często standard będący pokłosiem rozwoju nowoczesnych technologii. Bezpieczeństwo zapewniają funkcjonalne, a zarazem estetyczne systemy alarmowe, które w łatwy sposób można zainstalować w każdym z wyżej wymienionych obiektów. Składają się one z kilku elementów, ale najważniejszym z nich jest centrala alarmowa, którą szerzej opisujemy w poniższym artykule.

Systemy alarmowe i ich zalety

Jak już zostało wspomniane, system alarmowy składa się z kilku urządzeń, które wykorzystywane są do zabezpieczenia obiektu przed włamaniem lub pożarem. Znajdują się wśród nich różnego rodzaju czujki (stanu, ruchu, mikrofalowe, dualne), dzięki którym możliwe jest uruchomienie alarmu, manipulatory, mające postać fizycznej klawiatury podłączonej np. w przedpokoju lub holu, przyciski napadowe służące do uruchamiania cichego alarmu w sytuacjach wyjątkowych, a także sygnalizatory mające na celu spłoszenie intruza lub wykrycie innego zagrożenia (pożaru lub ulatniania się tlenku węgla) poprzez przekazanie informacji od centrali do otoczenia. Nowoczesne systemy bezprzewodowe umożliwiają konfigurację według własnych potrzeb. Powiadomienie o podejrzanej sytuacji można otrzymać również za pomocą wiadomości SMS lub komunikatu głosowego na wybrane numery telefonów komórkowych lub stacjonarnych.

System alarmowy, dzięki odpowiednim czujkom, jest zatem znakomitym zabezpieczeniem przeciwwłamaniowym, przeciwpożarowym, a także ostrzegającym przed nieszczelnością instalacji gazowych, zalaniem mieszkania oraz ulatniania się tlenku węgla. Zmniejsza również ryzyko włamania, daje poczucie bezpieczeństwa, jest łatwy w obsłudze, a ponadto umożliwia sterowanie klimatyzacją, ogrzewaniem czy oświetleniem za pomocą telefonu komórkowego lub Internetu.

Centrala, czyli „serce” systemu alarmowego

Centrala alarmowa jest nazywana głównym elementem systemu, ponieważ bez niej nie byłby on w stanie działać. Trafiają do niej sygnały ze wszystkich czujek, które zainstalowane są w poszczególnych miejscach. Są do niej podłączone zarówno sygnalizatory i manipulator, jak również linia telefoniczna ora zimne moduły rozszerzeń. Dzięki temu jej działanie obejmuje przekazywanie sygnałów o alarmie do sygnalizatorów oraz do określonych lokalizacji, sterowanie zamkiem lub oświetleniem, a także programowanie oraz nadzorowanie systemu przy pomocy komputera. Czynności wykonywane przez centralę alarmową po zebraniu informacji można odpowiednio zaprogramować.

Należy również pamiętać, że z racji swojej roli w całym systemie, centrala alarmowa musi być odpowiednio umieszczona, jako element niedostępny dla potencjalnego intruza, który mógłby poprzez jej unieszkodliwienie dostać się bez problemu do każdego obiektu – ostrzega specjalista hurtowni elektrycznej ELMAX-HURT Żywicki Sp.j., która oferuje swoje produkty również poprzez sklep internetowy Elektryczny.pl.

śr. ocena 5 / głosów 6