Metody pomiaru dźwięku proponowane przez pionierów branży wykorzystują 3 podstawowe techniki – mówi ekspert z firmy EC Test Systems. Służą one odpowiednio do pomiarów dźwięku pochodzącego z bardzo bliskiego lub bardzo dalekiego źródła oraz do pomiaru absorpcji dźwięku.
Budowa przykładowego czujnika
Przyjrzyjmy się bliżej czujnikom prędkości cząsteczek na przykładzie urządzeń firmy Microflown. Czujnik taki zbudowany jest z dwóch umieszczonych w niewielkiej odległości, podgrzewanych drucików platynowych o długości około 1 mm i grubości 20 µm.
Działanie czujnika prędkości cząstek
Oporniki platynowe działają w charakterze czujników temperatury, ogrzewanych energią elektryczną. Wzrost temperatury prowadzi do wzrostu oporu, co wynika ze stałej zależności między temperaturą i oporem. Z różnicy temperatur obu czujników wyliczana jest linearna prędkość cząstek.
Kiedy nie można zarejestrować minimalnej prędkości cząsteczek, czujnik utrzymuje stałą temperaturę operacyjną na poziomie 300 stopni Celsjusza. Kiedy w zasięgu pojawia się ruch cząsteczek, informuje o nim asymetryczny rozkład temperatur.
Dzięki oparciu mechanizmu na asymetrii w rozkładzie temperatur, taki czujnik może odróżniać dodatnie i ujemne kierunki prędkości cząsteczek.
Wykorzystanie pomiaru prędkości cząsteczek
Czujniki pomiaru prędkości cząsteczek pozwalają m.in. na precyzyjną lokalizację źródła dźwięku, co wykorzystuje się np. w profesjonalnej diagnostyce maszyn.