Jak często należy dokonywać przeglądu instalacji gazowych w samochodzie?

Mimo, że od masowego wprowadzenia na polski rynek samochodowych instalacji gazowych minęło już około 20 lat, wielu kierowców wciąż ma wątpliwości co do ich bezpieczeństwa. Obawy te są jednak często mocno przesadzone – aby mieć pewność, że nasza instalacja nie zagraża ani nam, ani naszemu samochodowi, wystarczy pamiętać o regularnych kontrolach jej stanu technicznego.

Kontrola stanu technicznego instalacji gazowej

Kontrole stanu technicznego aut dokonywane są w odpowiednich interwałach czasowych. Pierwszy przegląd należy wykonać w okresie 3 lat od zakupu, następny w ciągu 2 lat, każdy kolejny powinien być wykonywany w rocznych odstępach czasowych. Nieco inaczej jest w przypadku instalacji gazowej, gdyż istotny jest nie czas między kontrolami, lecz ilość przejechanych pomiędzy nimi kilometrów. W większości przypadków dystans, po przejechaniu którego powinniśmy udać się na przegląd, wynosi od 10 do 15 kilometrów. Wyjątkiem są instalacje z wtryskiem gazu w stanie ciekłym – w ich przypadku limit kilometrów ustalony jest na 60 tysięcy. Szczegółowe informacje o tym, kiedy konieczne jest dokonanie przeglądu powinien dostarczyć producent konkretnej instalacji gazowej. Przegląd instalacji gazowej obejmuje diagnostykę instalacji przy pomocy specjalnego oprogramowania, kontrolę szczelności układu, a także wymianę filtrów fazy ciekłej i lotnej. Warto przy okazji pamiętać, że nie wszystkie serwisy samochodowe posiadają w swojej ofercie pełny przegląd instalacji gazowej. Najlepiej na kontrolę udać się do punktów wyspecjalizowanych w projektowaniu, montażu i konserwacji tego typu układów.

Korzyści płynące z regularnych przeglądów

Wyróżnić możemy trzy powody, dla których pamiętanie o regularnych kontrolach stanu technicznego instalacji gazowej jest bardzo rozsądną praktyką. Pierwszy i najważniejszy, to znaczne poprawienie bezpieczeństwa, zarówno naszego, jak i naszego samochodu – wadliwa instalacja gazowe może wywierać negatywny wpływ na pozostałe podzespoły pojazdu. Drugi to lepsza ekonomia jazdy – od sprawności instalacji gazowej w dużej mierze zależą nasze wydatki na paliwo. Ostatni to profilaktyka awarii – w czasie przeglądu wykrywane są elementy instalacji, których zużycie może wkrótce doprowadzić do pojawienia się poważnych usterek. W ten sposób nie tylko unikamy sytuacji, kiedy nasze auto odmawia posłuszeństwa w najmniej odpowiedniej chwili, ale również dużych wydatków na naprawy.

Wysokiej jakości gaz do zasilania samochodowej instalacji gazowej znajdziemy w ofercie firmy Gal-Gaz.

śr. ocena 10 / głosów 1