sezonowa wymiana opon

Czemu służy sezonowa wymiana opon?

Każdy kierowca wie, że wraz ze zmianą pór roku przychodzi czas wymiany opon w aucie. Wielu jednak błędnie rozumie ideę opon zimowych i letnich, i w gruncie rzeczy nie zastanawia się, czemu mają one służyć.

Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

Istnieje wiele sposobów rozumienia terminu „zima”. Dla większości z nas zima zaczyna się wraz z pierwszymi śniegami, dla astronomów i meteorologów zima z kolei to okres zaczynający się 22 grudnia i trwający do 21 marca. Kierowcy natomiast powinni uznawać, że zima rozpoczyna się kiedy temperatura na zewnątrz spada do 7 stopni Celsjusza – wymiana opon powinna nastąpić najpóźniej w tym momencie, gdyż to właśnie wtedy zaczyna się dla nich zima. Nie ma znaczenia, czy warunki takie nadejdą w październiku, listopadzie czy grudniu, oraz czy będą im towarzyszyć opady śniegu, bowiem niezależnie od tego wszystkiego nawierzchnie ulic staną się zimne. Fakt ten ma ogromne znaczenie. W kontakcie z zimną nawierzchnią guma, z której wytwarza się opony letnie sztywnieje, traci swoją elastyczność, a tym samym w znacznym stopniu traci swoją przyczepność do podłoża. Opony zimowe wytwarzane są z mieszanki gumy, która nie zmienia swoich parametrów w niskich temperaturach, nie staje się sztywna, a tym samym zapewnia doskonałą przyczepność na zimnej nawierzchni. Ciekawostką jest fakt, że większość, bo aż 57% wypadków w okresie chłodów zdarza się na drogach suchych – zagadnienie to badali uczeni z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. Okazało się bowiem, że większość kierowców, nieświadoma reakcji letniego ogumienia na niskie temperatury, zwlekała z założeniem opon zimowych aż do pierwszych śniegów.

Jak działa opona zimowa?

Opony zimowe produkowane są ze specjalnych mieszanek gumowych, które zachowują elastyczność w niskich temperaturach. Jednak na tym różnice między nimi a oponami letnimi nie kończą się. Szczególną uwagę zwraca kształt i ukierunkowanie bieżnika oraz zastosowanie lameli. Bieżnik w oponach zimowych posiada więcej nacięć, dzięki czemu występuje efekt zazębiania się z zaśnieżoną nawierzchnią. Lamele z kolei działają jak małe pazury, które chwytają się nawierzchni i zwiększają tym samym przyczepność koła.

Czy opony całoroczne to dobry pomysł?

Jeśli na co dzień poruszamy się samochodem rzadko i pokonujemy raczej niewielkie dystanse, możemy rozważyć kupno opon całorocznych – będzie to dobre rozwiązanie z punktu widzenia oszczędności. Jeśli jednak regularnie ruszamy w dłuższe trasy, powinniśmy zrezygnować z tej opcji. Opony całoroczne, ze względu na fakt, że muszą sprostać bardzo różnorodnym warunkom, posiadają bardzo uśrednione parametry. Przy bardzo trudnych warunkach w okresie zimowych okażą się równie nieskuteczne, jak opony letnie.

W ofercie firmy Speedgum znajdziemy szeroki wybór opon letnich, zimowych oraz całorocznych.

śr. ocena 0 / głosów 0