klucze udarowe z regulacją

Do czego służą hydrauliczne klucze udarowe?

Klucze udarowe stosowane są przede wszystkim w warsztatach samochodowych, choć sięgają po nie także fachowcy z innych branż, także dużo cięższych. Na rynku znajdziemy dwie główne grupy tego typu narzędzi: hydrauliczne (pneumatyczne) oraz elektryczne. W naszym artykule skoncentrujemy się na hydraulicznych kluczach udarowych, które ułatwiają i przyspieszają na przykład remonty ciężkich maszyn, prace na torach kolejowych, przy wznoszeniu i demontażu dużych konstrukcji stalowych. Przeznaczeniem wszystkich kluczy udarowych jest wkręcanie i wykręcanie różnorodnych śrub – nie jest to więc zastosowanie szerokie, jednak w wielu branżach trudno obejść się bez takiego narzędzia. Klucze udarowe o innym zasilaniu znajdują zastosowanie także na halach produkcyjnych i montażowych, a nawet w przydomowych garażach czy warsztatach majsterkowiczów. Praca z kluczem udarowym jest jednocześnie bardzo wydajna i bezpieczna, dlatego zdecydowanie warto się w takie narzędzie zaopatrzyć. Oszczędzamy czas i energię, a to bardzo ważne.

Prędkość obrotowa – na co zwrócić uwagę?

Prędkość obrotowa klucza udarowego to jeden z podstawowych parametrów, które określamy dla kluczy udarowych. Fachowcy mówią jednak, że nie należy jej traktować jako najważniejszego wyróżnika.

Wysoka prędkość obrotowa pozwala nam teoretycznie szybciej wykręcać i wkręcać śruby. Pamiętajmy jednak, że producenci określają prędkość obrotową dla kluczy nieobciążonych, a więc pracujących „na pusto”. Musimy więc zdawać sobie sprawę z tego, że klucz podczas pracy ze śrubą zawsze będzie działał nieco wolniej – mówi nam przedstawiciel dystrybutora i producenta narzędzi, firmy Mechanizacja z Katowic.

Dodatkowe opcje – co warto o nich wiedzieć?

Poza standardowymi kluczami udarowymi, na rynku dostępne są także klucze, które mają pewne dodatkowe opcje. Kątowe klucze udarowe pozwalają na pracę w miejscach, które są niedostępne dla typowych kluczy – przydają się głównie fachowcom, którzy pracują z nimi na co dzień. Klucze udarowe z regulacją pozwalają na ustawienie właściwej dla nas siły. Często zakup klucza bez regulacji mija się z celem, ponieważ zwykle zależy nam na tym, by narzędzie było jak najbardziej uniwersalne. Różne połączenia wymagają używania różnej siły, dlatego regulacja jest zwykle ważna. Klucze udarowe z dynamometrem pozwalają na ustawienie odpowiedniego momentu obrotowego, a większość fachowych połączeń musi być wykonana właśnie przy ustalonym momencie obrotowym. Dynamometr w kluczu udarowym daje nam możliwość dokładnego ustawienia parametrów pracy.

Na koniec wspomnijmy, że klucz udarowy każdego rodzaju warto kupować w zestawie z nasadkami, inaczej bitami. Jeśli producent nie dołącza ich do klucza, warto dopytać o bity dystrybutora i zakupić je od razu.

śr. ocena 5 / głosów 1