czujki antywlamaniowe

Do czego służą czujki zakopywane w ziemi?

Najlepszą ochroną przed włamaniami i kradzieżami jest odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości i posesji przed wtargnięciem napastników. Jednym ze sposobów jest zastosowanie systemu wykrywania intruzów z pomocą sensorów zakopywanych w ziemi, czyli tzw. czujek.

Rodzaje elektronicznych systemów zakopywanych

Wyróżniamy kilka rodzajów elektronicznych systemów zakopywanych w ziemi, w postaci: czujników piezoelektrycznych, elektromagnetycznych, sejsmicznych, kabli światłowodowych, Ich zadaniem jest zabezpieczenie terenu przed niezauważonym wtargnięciem intruzów. Czujki działają z reguły w połączeniu z systemem kamer, w momencie wykrycia intruza przez sensory obraz z kamer jest przesyłany „na żywo” do centrali nadzorującej w celu weryfikacji przyczyny alarmu.

Przykładowe działanie systemu wykrywania intruzów za pomocą czujek

Jednym z przykładów systemu wykorzystującego czujki jest system DEA SISMA CP. Składają się na niego niewidoczne sensory zakopane na 60 cm w ziemi. SISMA CP to nowatorski system detekcji intruzów, charakteryzujący się niewidzialną i niewykrywalną strefą detekcji rozciągającą się wokół chronionego obszaru.

System ten, wyczuwający zmiany nacisku na podłoże wywołane przez osobę przechodzącą przez strefę detekcji, można instalować pod powierzchniami bez fundamentów betonowych, np. pod nawierzchniami trawiastymi i pokrytymi kostką betonową.

Po wykryciu intruza informacja o alarmie pokazywana  jest na mapie w tzw.  centrum nadzoru gdzie mogą być zintegrowane inne systemy ochrony  np. system kamer obserwacyjnych.

Więcej szczegółów omawianego systemu czujek zakopywanych w ziemi można znaleźć na stronie firmy ATLine specjalizującej się w systemach ochrony obwodowej.

śr. ocena 3.9 / głosów 9