Czego można się dowiedzieć na podstawie komputerowej diagnostyki pojazdu

Kiedy w aucie trzeba zmienić olej, na panelu kontrolnym zaświeci się odpowiednia lampka. Jest to jeden z najprostszych przejawów funkcjonowania komputera pokładowego w naszym samochodzie. Rejestruje on wszelkie błędy występujące w poszczególnych podzespołach – ale nie wszystkie nam sygnalizuje. Dotyczące ich zapisy odczytać może dopiero komputerowa diagnostyka pojazdu. Czego się z niej dowiemy?

Aby przeprowadzić tego rodzaju diagnostykę, trzeba dysponować specjalistycznym oprogramowaniem, skorelowanym z podanymi przed producenta danego auta wartościami stanowiącymi punkt odniesienia dla pobieranych z samochodu wyników – mówi nam fachowiec z serwisu samochodowego Faben.

Dlatego też raczej nie będziemy w stanie zrobić tego samodzielnie. Raz na jakiś czas trzeba się wybrać do profesjonalnej stacji diagnostycznej.

Usterki i nie tylko

Jej pracownik podłączy swój komputer (wyposażony właśnie w takie oprogramowanie) do komputera zawiadującego wszystkimi mechanizmami w naszym samochodzie i monitorującego ich działania. Wszelkie ewentualne usterki – również te, które w żaden sposób jeszcze nam nie „doskwierają” – wyświetlą się w specjalnym interfejsie w postaci tzw. kodów błędów. Dzięki temu możliwe jest odpowiednio wczesne ich wykrycie bez demontowania całego auta.

Komputerowa diagnostyka pojazdu pozwala skontrolować jego parametry zarówno podczas postoju, jak i w ruchu. Oprócz tego służy przy okazji niekiedy do skalibrowania poszczególnych podzespołów. Jest to konieczne chociażby po dokonaniu wymiany przepustnicy, ale steruje się też w ten sposób m.in. automatyczną skrzynią biegów, układami klimatyzacji czy poduszkami powietrznymi.

Kontrola przed zakupem

Regularna kontrola auta, którym jeździmy, jest oczywistością. Warto też jednak zlecić wykonanie komputerowej diagnostyki samochodu używanego, który dopiero mamy zamiar kupić. Metoda ta pozwala bowiem również sprawdzić ogólny stan techniczny pojazdu, a także jego przebieg. W takim badaniu wyjdą na jaw wszelkie niewidoczne na pierwszy rzut oka usterki, o których sprzedający albo nie ma pojęcia, albo które świadomie przed potencjalnym nabywcą zataja. Komputerowa diagnostyka pozwala też prawidłowo zidentyfikować numer VIN samochodu, zaś dzięki odczytowi danych z czujników przeciążeń powie nam wszystko o wypadkowej historii pojazdu.

śr. ocena 5 / głosów 3