cysterny

Cysterny i ich znaczenie w transporcie

Wraz z rozwojem poszczególnych gałęzi przemysłu, w tym przemysłu transportowego, pojawiło się zapotrzebowanie na różnego rodzaju surowce energetyczne, które muszą trafiać do różnych części świata. Nie jest to takie łatwe, ponieważ każda substancja posiada swoje specyficzne właściwości fizyczne i chemiczne, które generują konieczność odizolowania jej na czas transportu.

Cysterna jako szczelny zbiornik

I tu pojawiają się cysterny, w których możemy transportować wszelkiego rodzaju gazy i ciecze. Jest to możliwe, ponieważ akcesoria do cystern, między innymi zawory, są wykonane w taki sposób, aby uniemożliwić niekontrolowany wyciek lub odparowywanie substancji znajdującej się w środku.  Pozwala to chronić środowisko i atmosferę. Ponadto, cysterny są bardzo pojemne – dzięki temu transport na przykład płynnego gazu odbywa się sprawniej, gdyż jednorazowo przewożone są większe ilości. Każda cysterna jest przystosowana do przewozu określonych substancji, gruntownie sprawdzana i odpowiednio oznaczona. Wszystko to w dbałości o bezpieczeństwo, zwłaszcza gdy transportowana jest substancja trująca lub łatwopalna.

A gdyby nie było cystern?

Bez możliwości transportowania surowców energetycznych czy substancji niebezpiecznych w cysternach napotkalibyśmy bardzo duży problem w postaci dysproporcji w dostępie do paliwa na różnych obszarach, a kolejne gałęzie przemysłu nie mogłyby rozwijać się tak prężnie, jak robią to w tej chwili. Dodatkowo, cysterny okazują się pomocne w neutralizowaniu odpadów chemicznych, które również trzeba przetransportować w odpowiednie miejsce, aby je zneutralizować. Nie należy również zapominać o tym, że w cysternach może być transportowana woda tam, gdzie jej zabrakło lub gdzie jest potrzebna do gaszenia pożaru.

Firmy dbające o cysterny

Choć temat znaczenia cystern w transporcie raczej nie zaprząta nam na co dzień głowy, istnieją firmy, np. CERES, które specjalizują się w produkcji lub sprzedaży części do takich cystern. Warto wiedzieć, że każda taka firma może sprzedawać tylko te części, które przeszły szczegółowe testy i są zgodne z wymogami europejskimi. Gwarantuje to szczelność cystern, a tym samym niweluje ryzyko wycieków.

śr. ocena 5 / głosów 4