Co wchodzi w skład elektroniki okrętowej?

Sprawna i bezpieczna żegluga morska zależy nie tylko od umiejętności oraz doświadczenia załogi, ale także – a może przede wszystkim – od wyposażenia statków. Istotną rolę odgrywa tu elektronika okrętowa, która znajduje zastosowanie tak na statkach pasażerskich, jak i handlowych. Jakie wyróżniamy podstawowe elementy elektroniki okrętowej i czym się one charakteryzują?

Systemy nawigacyjne

Nowoczesna nawigacja to podstawa bezpiecznej żeglugi i sprawnego transportu na morzu. W tym celu wykorzystuje się zaawansowane systemy nawigacyjne. Co dokładnie oferuje współczesna elektronika okrętowa?

Podstawę precyzyjnej nawigacji stanowią systemy ECDIS. – Mówi ekspert reprezentujący firmę ESCORT specjalizującą się w branży elektroniki morskiej. – Gwarantują one łatwość obsługi, a przy tym zapewniają dużą wszechstronność jak chodzi o możliwości planowania tras. Zintegrowane systemy pozwalają zarządzać mapami elektronicznymi, zawierają dzienniki pokładowe oraz wbudowaną nakładkę radarową. Znajdują one zastosowanie m. in. na statkach towarowych oraz na tankowcach.

Rozwiązania z zakresu ECDIS pozwalają na dokładne przewidywanie pozycji i stanowią nieocenioną pomoc w trakcie dokowania. Pozostałe niezbędne instrumentarium nawigacyjne to m. in. odbiorniki GPS, echosondy oraz autopiloty.

Systemy komunikacyjne

Bezpieczeństwo oraz sprawność transportu drogą morską zależy również w dużej mierze od prawidłowej komunikacji. W skład nowoczesnej elektroniki okrętowej wchodzą zaawansowane urządzenia radiokomunikacyjne. Zaliczamy do nich systemy typu GMDSS obejmujące radiotelefony ręczne o różnym zastosowaniu, np. do tratw ratunkowych. W komunikacji okrętowej wykorzystuje się przede wszystkim radiotelefony VHF. Wyróżniamy przy tym radiotelefony stacjonarne oraz ręczne np. do tratw ratunkowych.

Co jeszcze?

Jakie inne urządzenia wchodzą w skład elektroniki okrętowej? W asortymencie firm specjalizujących się w tej branży znajdziemy m. in. systemy bezpieczeństwa, do których zaliczamy satelitarne radiopławy awaryjne (EPIRB), a także transpondery radarowe (SART) przeznaczone do stosowania przez jednostki znajdujące się w niebezpieczeństwie. Poza tym nieodłącznym elementem elektroniki okrętowej są radary morskie wyposażane w wiele odmian wskaźników i anten radarowych. Warto również wspomnieć o sonarach rybackich, a także oświetleniu nawigacyjnym oraz źródłach zasilania. Jak więc się okazuje, elektronika okrętowa to złożona dziedzina obejmująca szereg nowoczesnych rozwiązań i urządzeń.

śr. ocena 5 / głosów 6