druk-offsetowy

Co to jest druk offsetowy?

Druk offsetowy wykorzystuje się do wykonywania wysokonakładowych materiałów. Jest   to przemysłowa forma druku płaskiego. Obraz przenoszony jest w niej z płaskiej formy drukowej, poprzez pokryty gumowym obciągiem cylinder. Obecnie druk offsetowy jest najczęściej stosowaną metodą drukowania.

Druk arkuszowy i rolowy

Wyróżnia się dwa rodzaje druku offsetowego – druk rolowy oraz druk arkuszowy. Różnice w obu rodzajach offsetu biorą się z tego, na jakie materiały przenosi się farbę.

W druku rolowym, inaczej zwanym także drukiem zwojowym, farba przenoszona jest na zwój papieru. Wykorzystuje się tu farby lejne, które mogą być przenoszone na papier na dwa sposoby: na zimno (coldset) – tej metodzie farba jest utrwalana poprzez wsiąkanie w papier, oraz na ciepło (heatset) – farba wsiąka w papier i jest odparowywana w wysokich temperaturach.

W druku offsetowym arkuszowym podłożem drukowym są arkusze papieru. W tej metodzie stosuje się farby o wysokim współczynniku lepkości, które są utrwalane poprzez wsiąkanie i polimeryzację. Często również stosuje się farby UV, które są utrwalane polimeryzacją oraz promieniami ultrafioletowymi.

Zalety druku offsetowego

Druk offsetowy opłaca się stosować przy dużych i bardzo dużych nakładach. Jest to związane ze sporymi kosztami uruchomienia produkcji, którą poprzedza m.in. przygotowanie oddzielnych blach dla każdego wykorzystywanego w produkcji koloru. Jeżeli jednak chcemy wydrukować dużą ilość danych materiałów, offset jest najbardziej opłacalnym rodzajem druku.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z Drukarni Interdruk, jednej z największych firm poligraficznych w Warszawie: Obecnie przewaga druku offsetowego nad drukiem cyfrowym jest tak duża, że druk cyfrowy stosuje się tylko wtedy, gdy nakład jest na tyle niski, że nie opłaca się rozpoczynanie druku offsetowego. Offset opłaca się już przy nakładach wynoszących kilkaset kopii. Przewaga druku offsetowego objawia się także w rozmiarach wydruków. Jako że maszyny cyfrowe o obszarze wydruku większej niż B3 należą do rzadkości, ograniczeniem dla tej formy druku jest także rozmiar.

śr. ocena 5 / głosów 3