cięcie wodą

Cięcie strumieniem wody. Zastosowanie metody waterjet

Cięcie strumieniem wody to innowacyjna technologia, pozwalająca na wycinanie rozmaitych, bardzo złożonych kształtów. Żądane formy są otrzymywane w procesie cięcia na zimno. Obróbce podlegają materiały o zróżnicowanym stopniu wytrzymałości, również metale. Na czym dokładnie polega cięcie wodą? Kiedy znajduje zastosowanie?

Wskazania do skorzystania z usługi

Usługa profesjonalnego cięcia strumieniem wody (waterjet) jest rekomendowana w sytuacjach, gdy standardowo wykorzystywane metody obróbcze – przecinanie tarczą, obróbka ubytkowa czy też obróbka termiczna – nie przynoszą satysfakcjonujących rezultatów. Po technologię strumieniową sięga się chętnie we wszystkich przedsiębiorstwach i zakładach, które stawiają na procesy automatyzacji oraz działania służące znaczącemu obniżeniu kosztów produkcji – objaśnia przedstawiciel firmy CNC METAL PRODUKT z Konina.

Strumień wody, a cięcie metali

Z cięcia strumieniem wody korzysta się często przy obróbce metali. Metoda ta konkuruje z wieloma innymi, alternatywnymi technikami cięć – na przykład cięciem laserem czy plazmą. W większości przypadków, użycie strumienia wody gwarantuje znacznie wyższą precyzję robót. Pozwala też na obróbkę metali o nieco większej grubości. Co więcej, cała procedura odbywa się na zimno. Oznacza to, że nie ryzykujemy odkształceniem materiałów i poddaniem ich niechcianej obróbce cieplnej (o co w przypadku metali nie jest tak trudno).

Zalety metody waterjet

Technologia waterjet zapewnia wysoki stopień precyzji robót, wskutek czego kosztowne docinanie staje się zbędne. Wysokim prędkościom cięcia towarzyszy bardzo dobra jakość krawędzi i całego materiału (bez zadziorów, odprysków), a ryzyko odkształceń i zmian metalurgicznych jest praktycznie zerowe. Ponadto, metoda gwarantuje wysokie bezpieczeństwo dla użytkownika i środowiska, jako że nie wytwarza szkodliwych pyłów ani oparów. Optymalne zastosowanie cięcia jest możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania CAD/CAM, w które zaopatruje się coraz więcej zakładów obróbczych.

Czy warto?

Jak widać po przytoczonych przykładach, cięcie wodą cieszy się popularnością nie bez przyczyny. Za tą metodą obróbki metali i innych materiałów przemawia szereg zalet, które przekładają się na znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. Technologia waterjet doskonale odnajduje się przy produkcji seryjnej, a także przy wykonywaniu indywidualnych kształtów i form na specjalne zamówienie. Tym samym jest to metoda dostępna dla firm i przedsiębiorstw oraz dla klienta indywidualnego, korzystającego z usług zakładu obróbczego.

śr. ocena 5 / głosów 1