Charakterystyka narzędzi z napędem pneumatycznym

W obecnych czasach zarówno pojazdy, jak i narzędzia napędzane silnikiem pneumatycznym wykorzystywane są w zasadzie w każdej branży. Nic dziwnego, gdyż praca z tego typu urządzeniami jest nie tylko łatwiejsza, ale i bardziej efektywna. Przedstawiamy charakterystykę narzędzi z napędem pneumatycznym.

Silnik pneumatyczny

Narzędzia pneumatyczne działają w oparciu o odpowiednio skonstruowany silnik, którego praca różni się od tej wykonywanej przez innego rodzaju silniki.

-Silnik pneumatyczny przetwarza energię sprężonego powietrza na ruch postępowy lub obrotowy, toteż cała praca wykonywana jest przez sprężone powietrze lub inny gaz – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę MECHANIZACJA z Katowic, dystrybutora i producenta narzędzi hydraulicznych.

Tego typu silniki zyskują na popularności, jednak nie są nowym wynalazkiem – pierwsze modele pojawiły się już w XIX wieku, kiedy to zasilały lokomotywy. Choć wciąż prowadzone są nad nim badania, to do dziś do masowej produkcji nie wprowadzono żadnego samochodu pneumatycznego.

Narzędzia z napędem pneumatycznym

Największą popularnością cieszą się zdecydowanie niewielkie silniki pneumatyczne, które wykorzystywane są na ogromną skalę zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Stosowane są do produkcji różnego rodzaju narzędzi mających zastosowanie np. w warsztatach samochodowych, halach produkcyjnych i gospodarstwach domowych.

Do narzędzi zasilanych napędem pneumatycznym należą wiertarki, szlifierki, piły, młotki i klucze. Doskonale sprawdzają się one w czasie prac budowlanych i remontowych, jednak aby móc bezpiecznie się nimi posługiwać, trzeba nabyć odpowiednie umiejętności. Niektóre zakłady pracy prowadzą szkolenia i praktyki z zakresu obsługiwania się narzędziami pneumatycznymi, na których pracownicy dowiadują się jak bezpiecznie i prawidłowo korzystać z tego rodzaju sprzętów.

Narzędzia pneumatyczne w znacznym stopniu wpływają na ergonomię pracy i odciążają pracowników, dlatego warto mieć je nie tylko w zakładach pracy, ale i we własnych domach.

 

śr. ocena 5 / głosów 3