latajacy-dron

Charakterystyka dronów

Drony to bezzałogowe statki powietrzne (BSP) – nowoczesne urządzenia zdolne do w pełni autonomicznego lotu, niewymagające zdalnego sterowania przy pomocy kontrolera. Niegdyś stosowane wyłącznie w celach wojskowych, z czasem zyskały na popularności, a dziś są szeroko wykorzystywane także w innych, cywilnych dziedzinach życia. Wyróżniamy drony profesjonalne i amatorskie – o różnych kształtach, rozmiarach i parametrach. Różnice te przekładają się na klasę sprzętu, jak również kwotę, jaką należy na niego wydać.

Z czym właściwie mamy do czynienia?

Urządzenia typu UAV (unmanned aerial vehicle; angielskie określenie bezzałogowych statków powietrznych) są wykorzystywane do wielu celów militarnych – bojowych, rozpoznawczych czy zwiadowczych. Szacuje się, że co trzeci amerykański samolot wojskowy jest wyposażony w tego typu technologię. Współczesne konstrukcje BSP zostały opracowane już w latach siedemdziesiątych, a udoskonalone (i uproszczone) stały się produktem powszechnie dostępnym, także dla zwykłych użytkowników. W efekcie, drony są możliwe do stosowania w niemal każdej dziedzinie życia. Dzięki zaopatrzeniu w specjalne kamery, obrazy z dronów zaczęto wykorzystywać chociażby w reklamie i marketingu – na przykład w branży nieruchomości, przy fotografowaniu i nagrywaniu wideo sprzedawanych nieruchomości. Trend ten zintensyfikował się na przestrzeni ostatniej dekady. W efekcie, niewielkie drony stały się produktami must have dla pasjonatów fotografii (zwłaszcza profesjonalnej fotografii sportowej), ale też innych hobbystów, którzy lubią obcować z nowoczesnymi technologiami.

Możliwości techniczne dronów

Olbrzymim atutem dronów jest możliwość ich długotrwałej, autonomicznej pracy w trudnych warunkach środowiskowych, przy jednoczesnej możliwości mocowania osprzętu (przede wszystkim urządzeń do nagrywania obrazu wideo). Przykładowy dron HexaCopter Skylight, oferowany przez firmę Idea Machines, zapewnia czas lotu do 45 minut przy udźwigu do 3,5 kg. Inną ciekawą konstrukcję stanowi Survey – dwusilnikowy samolot bezosobowy o rozpiętości 1880 mm i czasie lotu do 3 godzin. Samolot jest stworzony do lotów fotogrametrycznych, ląduje klasycznie lub na spadochronie. Jednym z bardziej pożądanych rozwiązań w branży bezzałogowych statków powietrznych jest system pozycjonowania GPS RTK (z ang. Real Time Kinematic), umożliwiający wykonywanie precyzyjnych opracowań fotogrametrycznych. Znajduje on zastosowanie między innymi w geodezji, rolnictwie, leśnictwie, działaniach ratowniczych, a także przy prowadzeniu inspekcji przemysłowych. Drony zaopatrzone w technologię RTK bazują na informacjach otrzymanych metodą fazowych pomiarów satelitarnych, w których pozycja wyznaczona przez BSP jest korygowana na bieżąco, z wykorzystaniem danych obserwacyjnych wysyłanych ze stacji bazowej. W efekcie, wyznaczenia dokonywane przez drony wykazują precyzję do kilku centymetrów – na poziomie porównywalnym do profesjonalnego mapowania GIS i tworzenia modeli 3D terenu.

Mierzyć siły na zamiary

Poszukując dobrego drona na własny użytek musimy zastanowić się, do czego będzie nam on potrzebny. Rozpiętość cenowa jest spora – wśród dostępnych modeli znajdziemy takie od kilkuset, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na cenę wpływają oczywiście wspomniane wcześniej parametry techniczne, a także zasięg i sposób sterowania dronem. Najlepsze modele dla amatorów są w stanie osiągać imponujące odległości 30 km! Oczywiście nigdy nie warto przesadzać. Należy też respektować przepisy polskiego prawa, dotyczące bezpiecznego korzystania z BSP. W przypadku bardziej sprecyzowanych wymagań, możemy zaprojektować drona dostosowanego do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Profesjonalne drony projektowane przez Idea Machines są tworzone z myślą o każdym detalu. Firma zajmuje się między innymi projektowaniem płatowców i platform wielowirnikowych, wytwarzaniem kompozytowych struktur bezzałogowych i załogowych statków powietrznych, stabilizowanych platform, głowic sensorów i innych urządzeń z zakresu mechatroniki. Więcej szczegółów dotyczących oferty można znaleźć na stronie internetowej firmy Idea Machines.

śr. ocena 5 / głosów 5