wideodomofon

Budowa i zalety wideodomofonów

Wideodomofony są urządzeniami, które z roku na rok zdobywają coraz większe grono użytkowników. Jeszcze nie tak dawno były używane jedynie jako część systemów ochrony w obiektach przemysłowych, później zaczęły się pojawiać na nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych, a dziś, dzięki rozwojowi technologii oraz spadających cen tego typu sprzętu, może je mieć już praktycznie każdy. Czym się charakteryzują wideodomofony i jakie są ich zalety, możesz przeczytać w naszym artykule.

Wideodomofon jest udoskonaloną odmianą domofonu, ponieważ umożliwia nie tylko rozmowę z osobą dzwoniącą do drzwi, ale także pozwalają ją zobaczyć. Największą zaletą tego typu sprzętu jest znaczne podwyższenie poczucia bezpieczeństwa. Dzięki posiadaniu wideodomofonu, wpuścimy, do swojego domu lub na swoją posesję, jedynie te osoby, które chcemy – wyjaśnia nasz rozmówca ze sklepu internetowego 230volt.pl.

Budowa zewnętrznej części wideodomofonu

Budowa wideodomofonów niewiele się różni od budowy domofonów. Cała instalacja składa się z kilku podstawowych elementów. Na zewnątrz budynku, znajduje się panel zewnętrzny. To na nim umieszczony jest guzik przywołania, a także głośnik i mikrofon. Jedynym dodatkowym elementem jest kamera z akcesoriami umożliwiającymi jej sprawne działanie. Chodzi głównie o oświetlenie. W wideodomofonach zazwyczaj stosowane są diody LED, które emitują, umożliwiające sprawną pracę kamery w nocy, niemal niewidoczna dla ludzkiego oka, światło w paśmie podczerwieni.

Sam panel zewnętrzny zazwyczaj jest dodatkowo wyposażony w osłonę przeciwdeszczową, natomiast sama kamera posiada dodatkowo grubą metalową osłonę, która ma ją chronić przed potencjalnymi wandalami.

Wewnętrzna część wideodomofonu

W części wewnętrznej wideodomofon składa się z dwóch podstawowych elementów: unifonu oraz monitora LCD, na którym możemy zobaczyć osobę dzwoniącą. Na monitorach starszych typów wideodomofonów obserwowaliśmy obraz czarno-biały, obecnie coraz częściej wybierane są wyświetlacze kolorowe o przekątnej od 2,5 do nawet 10 cali, które gwarantują wysoką jakość obrazu. Oprócz tego na panelu wewnętrznym znajdują się dwa główne przyciski. Jeden służy do otworzenia drzwi, natomiast drugi do włączenia podglądu z kamery.

Korzyści z posiadania wideodomofonu

Wideodomofon jest szczególnie cennym zabezpieczeniem w słabo oświetlonych miejscach, zwłaszcza w miastach, gdzie pozostajemy anonimowi. Sposobność zobaczenia osoby, która dzwoni do naszych drzwi, daje dużo większe możliwości oceny jej intencji. Co więcej, wideodomofon daje możliwość zapisu obrazu i odtworzenia go w późniejszym czasie, np. w celu konsultacji z innymi domownikami czy, w najgorszym razie, z policją. Niektóre urządzenia mają również funkcję nagrywania obrazu, która pozwala np. na nagrywanie osób, próbujących zadzwonić w trakcie naszej nieobecności. Decyzja o zamontowaniu wideofomofonu może być szczególnie korzystna w mieszkaniach osób starszych, które są bardziej narażone na manipulację, np. osób podszywających się pod członków rodziny.

śr. ocena 5 / głosów 7