uprawa-roslin

Biostymulatory świetnym sposobem na wspomaganie rozwoju roślin

Biostymulatory pozwalają sprostać wyzwaniom, jakie stoją przed nowoczesnymi uprawami roślin. Na naszym rynku stosuje się je już od kilku lat, jednak wciąż nie wszyscy wiedzą, na czym dokładnie polega działanie biostymulatorów. Nawet doświadczeni producenci roślin częstą nie mają szerokiej, pogłębionej wiedzy na temat działania biostymulatorów i dlatego też nie zawsze są w stanie skutecznie z nich korzystać. Dlatego dziś piszemy o tym, jak działają biostymulatory.

Pozytywne działanie biostymulatorów

Zakres działania biostymulatorów jest bardzo szeroki, a stosowanie ich jest korzystne dla każdego właściciela uprawy roślin. Biostymulatory poprawiają kondycję roślin, mają też dobry wpływ na plonowanie i na rzeczywistą poprawę jakości tych plonów. Wiele specjalistycznych badań potwierdza korzystne oddziaływanie biostymulatorów na prawidłowy rozwój roślin. W nowoczesne biostymulatory możemy zaopatrzyć się w firmie Biostyma. Jeśli jednak chcemy korzystać z biostymulatorów w swoim gospodarstwie, musimy wiedzieć, że ich skuteczność zależy od kilku istotnych czynników.

Czym są biostymulatory?

Biostymulatory nie działają tak, jak zwykłe nawozy. Przede wszystkim nie działają one na rośliny odżywczo. Zadaniem biostymulatorów nie jest dostarczanie roślinom konkretnych składników wpływających na wzrost. Zamiast tego mają one poprawić naturalnie występującą u danej rośliny odporność na różnego rodzaju czynniki stresowe, które szkodzą uprawom. Chodzi o to, by wykorzystać potencjał genetyczny samej rośliny, a nie stymulować ją poprzez jakieś sztuczne dodatki. Dzięki biostymulatorom rośliny szybciej kiełkują oraz lepiej się rozwijają. Rosną większe i zdrowsze, wykorzystując w pełni swój własny potencjał genetyczny. Jedną z najczęściej wymienianych zalet biostymulatorów jest zwyżka plonowa, ale też poprawa jakości plonu.

Do czego stosuje się biostymulatory?

Nowoczesne biostymulatory stosowane są przy wielu rozmaitych uprawach – na rynku są dostępne produkty różnego typu, przeznaczone między innymi do uprawy roślin sadowniczych, takich jak na przykład grusze i jabłonie, a także maliny. Poza tym biostymulatory doskonale sprawdzają się przy uprawie warzyw – pomidorów, ogórków oraz sałat i kapust. Z biostymulatorów z powodzeniem korzysta się też w uprawie buraków, bawełny i kukurydzy. Trzeba jednak brać pod uwagę, że pożądaną skuteczność otrzymamy tylko w odpowiednich warunkach, dlatego warto zapytać producenta biostymulatorów, co zrobić, by skorzystać z nich w pełni.

śr. ocena 5 / głosów 5