paliwo gazowe

Bezpieczeństwo eksploatacji pojazdów zasilanych paliwem gazowym – LPG

Instalacje LPG, które umożliwiają zasilanie silnika samochodowego płynnym gazem zyskały popularność w naszym kraju w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku. Jednak kierowcy w dalszym ciągu są podzieleni w swoich opiniach, na entuzjastów LPG oraz sceptyków, a nawet i przeciwników tego paliwa. Jedną z przyczyn są mity dotyczące przede wszystkim bezpieczeństwa instalacji zasilającej.

Czy gaz jest bezpieczny?

W początkowej fazie wzrastającej popularności LPG, jako paliwa wśród kierowców krążyły legendy o wielu zagrożeniach w trakcie eksploatacji samochodu. Również i dzisiaj pomimo łatwego dostępu do informacji na temat instalacji gazowych, nadal wielu kierowców ma wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa. Obawy te są jednak całkowicie nieuzasadnione, gdyż elementy i urządzenia instalacji są wykonywane są w taki sposób, aby nawet w momencie uszkodzenia samochodu podczas kolizji, czy też wypadku nie stwarzały dodatkowego zagrożenia dla kierowcy i pasażerów. O bezpieczeństwie instalacji decyduje bowiem odpowiednie wykonanie poszczególnych jej elementów oraz układ sterowania elektronicznego całym systemem zasilania.

Jak zbudowana jest instalacja LPG?

Elementy i urządzenia instalacji są zlokalizowane zarówno komorze silnika jak i bagażniku samochodu, w którym zamontowany jest zbiornik gazu. Konstrukcja tych elementów wyposażenia zapobiega rozszczelnieniu się instalacji, ograniczając ryzyko pożaru. Ponadto każdy element instalacji – zarówno tej znajdującej się w komorze silnika, jak i w bagażniku – jest wykonywany tak, aby zapewniał wysoką odporność na uszkodzenia, powstające np. w wypadku kolizji, czy nawet bardzo poważnych wypadków. Natomiast zbiornik magazynujący paliwo gazowe jest wyposażony w zespół zaworów, w którego skład wchodzą zawór nadmiernego wypływu, zawór bezpieczeństwa i bezpiecznik topikowy – ich zadaniem jest niedopuszczenie do gwałtownego wypływu gazu ze zbiornika oraz wzrostu ciśnienia gazu, do wartości, która mogłaby spowodować pęknięcie zbiornika. Integralnym elementem instalacji jest również układ sterowania, który zapewnia między innymi przerwanie dopływu gazu do silnika w przypadku spadku ciśnienia gazu.

Jak dbać o instalację gazową?

Jakość wykonania poszczególnych elementów i urządzeń niestety nie gwarantuje, że instalacja będzie bezpieczna. Niezwykle istotne jest również profesjonalny dobór instalacji do typu pojazdu i rodzaju napędzającego go silnika. Jeśli montaż zostanie przeprowadzony w sposób niefachowy, instalacja będzie nie tylko stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia, ale może również doprowadzić do uszkodzenia silnika. Dlatego warto zlecać te zadanie profesjonalnym, doświadczonym firmom, takim jak Auto Gaz Śląsk. Podobnie jak każdy inny układ samochodu, również instalacja LPG wymaga regularnych przeglądów i odpowiedzialnej eksploatacji. W przypadku, gdy kupujemy używane auto z instalacją LPG, pierwszą rzeczą przed rozpoczęcie jazdy powinno być skontrolowanie stanu technicznego instalacji.

śr. ocena 4.8 / głosów 5