Różnice między adwokatem a radcą prawnym

Bardzo często zdarza się, że pojawiają się wątpliwości, do którego specjalisty zgłosić się ze swoim problemem – do radcy prawnego czy adwokata. Te dwie profesje różnią się między sobą, chociaż tak naprawdę ich uprawnienia są do siebie bardzo zbliżone. Czym dokładnie zajmuje się adwokat, a jakie obowiązki należą do radcy prawnego? Sprawdź najważniejsze informacje, zanim zdecydujesz się na wybór specjalisty.

Różnice między dwoma zbliżonymi do siebie profesjami 

Żeby wyjaśnić różnice między zawodem adwokata i radcy prawnego należy odnieść się do źródeł prawnych – w tym przypadku mogą być to dwie ustawy:

  • Ustawa Prawo o adwokaturze,
  • Ustawa o radcach prawnych.

Analizując wyżej wymienione akty prawne, można zauważyć, że uregulowania w stosunku do obydwu zawodów są do siebie mocno zbliżone, niektórzy twierdzą nawet, że są one dokładnie takie same. Obydwie ustawy mówią o pomocy prawnej, a także sporządzaniu pism, opinii prawnych oraz reprezentowaniu swoich klientów przed urzędami i sądami w roli obrońcy lub pełnomocnika. Czy istnieje zatem jakaś różnica między tymi dwiema profesjami? Według przepisów prawnych jedyna różnica, którą tak naprawdę można wskazać to kwestia zatrudnienia na umowę o pracę i wynikające z tego ograniczenia dla radcy prawnego, który w takiej sytuacji nie może być obrońcą w sprawach karnych. Jednak i w tym przypadku występują pewne odstępstwa od ograniczeń. Dotyczą one między innymi pracowników naukowych, a także tych, którzy zajmują się pracą naukowo-dydaktyczną.

Jeszcze jedną, niewielką różnicą jest kolor lamówki w todze. Adwokatom przypisany jest kolor zielony, radcy prawni z kolei mają togi wykończone na niebiesko. Jest to raczej różnica, która nie ma zbyt wiele wspólnego z obowiązkami tych dwóch specjalistów, ale pozwala ich odróżnić na sali sądowej.

Mity dotyczące pracy adwokata i radcy prawnego 

Błędne przekonanie o konieczności rozróżnienia dwóch zbliżonych do siebie profesji wynika przede wszystkim z powtarzanych przez lata stwierdzeń, które stały się swego rodzaju mitami. Jak zauważa specjalista z firmy OMEGA-LEX:

Niektórzy do dzisiaj są przekonani, że obrońcą w sprawach karnych może być wyłącznie adwokat. Prawo natomiast uregulowało te kwestie kilka lat temu i o ile radca prawny nie jest zatrudniony w jakiejś firmie na umowę o pracę, to bez problemu może reprezentować klienta jako obrońca. Co więcej, radca prawny może reprezentować stronę również na rozprawie sądowej – dodaje.

Prestiż wynikający z nazwy zawodu

Zawód adwokata z uwagi na uwarunkowania historyczne przez wiele osób uznawany jest za bardziej prestiżowy. Jednak nie ma to wiele wspólnego z faktycznym stanem rzeczy. Dobry specjalista niezależnie od tytułu zawodowego będzie do każdej sprawy podchodził z zachowaniem pełnego profesjonalizmu. Czasem zdecydowanie ważniejsze niż tytuł będzie doświadczenie i liczba wygranych spraw. Właśnie dlatego podczas wyboru pełnomocnika, czy obrończy należy zwracać uwagę na opinie poprzednich klientów i doświadczenie, a nie na dokładną profesję.

śr. ocena 5 / głosów 5