Rejestracja spółki prawa handlowego. Na co zwrócić uwagę?

Spółki prawa handlowego to jedne z podstawowych form prowadzenia działalności gospodarczej. Prowadzenie firmy w tej formie wiąże się z licznymi obowiązkami i formalnościami, ale też korzyściami – szczególnie, jeśli zdecydujesz się na założenie spółki z o.o. Jej rejestracji warto jednak poświęcić odpowiednią ilość uwagi. Sam proces jest dość skomplikowany, a precyzja zapisów umowy założycielskiej bardzo ważna. Dowiedz się, na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakładaniu spółek.

Spółki prawa handlowego

Działalność spółek prawa handlowego podlega przepisom prawnym Kodeksu Spółek Handlowych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej. Spółki prawa handlowego dzielą się na:

 • spółki osobowe:
  • jawne,
  • partnerskie,
  • komandytowe
  • komandytowo-akcyjne;
 • spółki kapitałowe:
  • z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.),
  • akcyjne

Podstawową różnicą między spółkami osobowymi a kapitałowymi jest osobowość prawna. Spółki kapitałowe są osobami prawnymi, podczas gdy spółki osobowe są jedynie podmiotami prawa. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wspólnicy działający w ramach spółki osobowej odpowiadają swoim całym majątkiem za jej zobowiązania. Jest to więc zdecydowanie bardziej ryzykowna forma prowadzenia działalności. Jak mówi przedstawiciel firmy Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Baran:

Prowadzenie spółki z o.o. nie tylko nie wiąże się z takim ryzykiem, ale przedstawia też wiele innych korzyści. Dlatego przedsiębiorcy chętnie decydują się prowadzenie działalności właśnie w ten sposób.

Zakładanie spółek – o czym pamiętać?

Umowa założycielska spółki to najważniejszy dokument decydujący o jej późniejszym funkcjonowaniu. Eksperci podkreślają, jak ważne jest odpowiednie sformułowanie zapisów, które się w niej znajdą. Dotyczy to również regulaminów oraz innych dokumentów wewnętrznych. Każdy zapis powinien umożliwiać tylko jeden sposób interpretacji. Dlatego korzystanie z pomocy doświadczonego prawnika, który doskonale zna prawo spółek, jest w tym przypadku koniecznością. Pomoże on tak sformułować zapisy umowy, by były one jednoznaczne i jasne oraz w szczegółowy sposób określały działalność przedsiębiorstwa. Jest to tym ważniejsze, im bardziej skomplikowany charakter ma ona mieć.

Przy zakładaniu spółki niezwykle ważne jest też podjęcie właściwej decyzji dotyczącej jej formy. Spółki z o.o. są najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ są nie tylko bezpieczniejsze, ale też uważane za poważniejszych kontrahentów.

śr. ocena 5 / głosów 5