adwokat - prawo korporacyjne

Prawo korporacyjne i gospodarcze od podstaw

Prawo korporacyjne i gospodarcze stanowią część prawa cywilnego, z tą różnicą, że stronami zachodzących stosunków prawnych są przedsiębiorcy. Zarówno jedno, jak i drugie zagadnienie obejmuje szereg norm prawnych uwzględniających także prawo administracyjne oraz karne. Każda sprawa z tego zakresu jest inna. Dlatego każda z nich wymaga indywidualnego podejścia. A czym dokładnie zajmują się prawo korporacyjne i gospodarcze?

Prawo korporacyjne

Prawo korporacyjne, czyli inaczej prawo spółek, to nic innego jak zbiór przepisów regulujących prawa, stosunki i postępowanie osób, organizacji oraz przedsiębiorstw. Głównie obejmuje ono tworzenie, finansowanie, zarządzanie oraz likwidację korporacji. Mówiąc prościej – jego zadaniem jest sprawowanie opieki nad współdziałaniem korporacji, akcjonariuszy, inwestorów, dyrektorów i wielu innych osób. Specjalista z Kancelarii Adwokackiej Adwokaci Piotrowscy z Lublina wyjaśnia, że prawo korporacyjne swoim zasięgiem obejmuje wszystkie zagadnienia związane ze stosunkami wewnętrznymi zachodzącymi w różnego rodzaju spółkach. Opieka odpowiednio doświadczonych i wykwalifikowanych adwokatów pozwala zapewnić jednostkom stabilność i bezpieczeństwo na każdym etapie ich istnienia.

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze obejmuje zbiór norm prawnych regulujących funkcjonowanie gospodarki państwa, ale też stosunków gospodarczych zachodzących pomiędzy osobami fizycznymi, a prawnymi. Jego zadaniem jest regulowanie procesów zachodzących w działalności gospodarczej. Można je podzielić na dwa obszary – publiczne i prywatne.

Prawo gospodarcze publiczne ustala stosunki zachodzące pomiędzy przedsiębiorcami a państwem. Mówiąc prościej – określa swobodę prowadzenia działalności gospodarczej oraz obrotu gospodarczego. Zawarte w nim przepisy informują o zasadach zakładania własnej działalności gospodarczej, jej prowadzenia czy też o zasadach koncesjonowania. Pełen zakres tej gałęzi jest bardzo obszerny. Na potwierdzenie tych słów warto zaznaczyć, że obejmuje również prawo energetyczne, telekomunikacyjne czy pomoc publiczną.

Jeśli chodzi o prywatne prawo gospodarcze, to reguluje ono stosunki na linii przedsiębiorca-przedsiębiorca oraz przedsiębiorca-konsument. Dokładniej mówiąc, określa możliwe rodzaje spółek, sposób ich funkcjonowania czy też zasady wymagane do spełnienia w przypadku ogłaszania ich upadłości. To dzięki niemu organy państwowe i Unii Europejskiej mogą kontrolować prowadzone działalności.

Na koniec warto zaznaczyć, że określenie „prawo gospodarcze” może być stosowane jako substytut prawa korporacyjnego. Wówczas odnosi się do korporacji biznesowej w zakresie pozyskiwania kapitału czy też rejestracji spółek.

śr. ocena 0 / głosów 0