Jak skutecznie dochodzić odszkodowania?

Wielu z nas miało w życiu sytuację, w której byliśmy stroną poszkodowaną w wypadku samochodowym, czy też na skutek zdarzenia w miejscu pracy. Najczęściej wiąże się to z wypłaceniem odszkodowania przez sprawcę incydentu. Zdarza się jednak tak, że wspomniana osoba może tego unikać, a potwierdzenie jej winy nie jest tak proste, jak mogłoby się na początku wydawać. Podpowiadamy więc, w jaki sposób skutecznie dochodzić odszkodowania, jeśli się nam ono należy.

W jakich sytuacjach dochodzenie odszkodowania okazuje się koniecznością?

Bardzo często zdarza się tak, że mimo posiadania ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków, firmy ubezpieczeniowe nie chcą wypłacić odszkodowania lub okazuje się, że jest ono bardzo niskie. Stanowi to ogromny problem w sytuacji poważnego wypadku, zniszczeń mieszkania, czy nawet śmierci. Jak tłumaczą eksperci z Kancelarii Radcy Prawnego Agnieszki Wójcik:

Koszty leczenia, rehabilitacji lub remontu domu zawsze są ogromnym wyzwaniem dla osoby poszkodowanej. Właśnie dlatego warto posiadać ubezpieczenie od następstw takich sytuacji, jednak powinno być ono jak najbardziej korzystne i ustanowione na warunkach czytelnych i jasnych dla klienta.

Często jest też tak, że osoba posiadająca ubezpieczenie nie ma świadomości tego, że odszkodowanie jej się należy. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata, który pomoże w uzyskaniu należnej kwoty i dopełnieniu wszystkich, niezbędnych formalności. Reprezentant w takiej sprawie powinien być przede wszystkim bezstronny. Wynika z tego, że nie powinien nim być ubezpieczyciel, czy jakikolwiek sprzedawca tego typu usług.

Jak przebiega dochodzenie należnego odszkodowania?

Każdy ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić należność w ciągu 30 dni od otrzymania zawiadomienia o wypadku. Jeżeli takie postępowanie nie przyniosło skutku, konieczne będzie dochodzenie odszkodowania na drodze sądowej. Najważniejszą częścią pozwu jest wartość szkody, którą poniósł klient. Istotną kwestią jest również to, w jakim czasie od wystąpienia wypadku zaczniemy dochodzić odszkodowania. Jeśli po pomoc zwrócimy się już w momencie otrzymania odpowiedzi odmownej z ubezpieczalni, odzyskanie należnej kwoty może okazać się niezwykle trudne. Warto więc udać się do radcy prawnego jeszcze przed złożeniem jakichkolwiek dokumentów służących do dochodzenia odszkodowania. Wniosek sporządzony i przeanalizowany przez osobę wykwalifikowaną będzie miał o wiele większą moc sprawczą niż ten, który został napisany samodzielnie, często zawierający dużą liczbę błędów i nieścisłości.

śr. ocena 5 / głosów 5