Pomoc prawna

Jak skutecznie dochodzić odszkodowania?

Wykupienie polisy ubezpieczeniowej oraz podpisanie umowy z ubezpieczeniem często nie jest wystarczające, aby móc w przypadku zaistnienia różnych zdarzeń losowych otrzymać odszkodowanie. Dzieje się tak z różnych powodów, a jednym z nich jest pobieżne czytanie umów. W jaki sposób skutecznie dochodzić odszkodowania, kiedy ubezpieczyciel nie chce go wypłacić lub oferuje znacząco zaniżoną kwotę?

Czy sama umowa z ubezpieczycielem jest gwarancją wypłaty odszkodowania?

Wykupienie ubezpieczenia ma nam zapewnić poczucie bezpieczeństwa i chronić na wypadek zaistnienia różnych sytuacji losowych. Ubezpieczamy swoje życie, nieruchomości oraz samochody, jednak czasami zdarza się, że ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania lub proponuje nam kwotę znacznie niższą od tej, na którą podpisaliśmy umowę. Takie sytuacje się zdarzają i nie należą do rzadkości. W jaki sposób skutecznie się przed nimi chronić?

Wypłata ubezpieczenia następuje na podstawie podpisanej umowy, której treść nie zawsze jest w pełni zrozumiała. Z tego względu warto już na etapie podpisywania umowy z ubezpieczycielem skonsultować jej zapisy z prawnikiem, który pomoże ocenić, czy jest ona korzystna z punktu widzenia osoby inwestującej w wykupienie ubezpieczenia – wyjaśnia specjalista z firmy DSK Kancelaria – Partnerzy Depa Szmit Kuźmiak Jackowski z Poznania.

Dochodzenie odszkodowania – kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika?

Wypłata odszkodowania nie zawsze przebiega zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Oprócz sytuacji, w których ubezpieczyciel, powołując się na zapisy umowy lub winę ubezpieczonego nie chce wypłacić odszkodowania mamy także do czynienia z zaniżaniem należnej nam kwoty ubezpieczenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim warto skonsultować się z prawnikiem, który specjalizuje się w postępowaniach odszkodowawczych, bo samodzielnie nie będziemy w stanie dochodzić swoich praw m.in. ze względu na brak wystarczającej wiedzy i znajomości przepisów obowiązującego prawa. Powierzenie dochodzenia roszczeń z tytułu szkód osobowych i majątkowych prawnikowi nie tylko zwiększa szansę na otrzymanie należnej nam kwoty odszkodowania, ale także stawia nas na równi z przeciwnikiem, czyli firmą ubezpieczeniową.

Pomoc prawna oraz dochodzenie roszczeń w sprawach odszkodowawczych kierowane są zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorców i dotyczą, m.in. odszkodowania OC i AC, NNW, odszkodowań z tytułu ubezpieczenia mienia, a także odszkodowań z tytułu ubezpieczenia na życie.

śr. ocena 5 / głosów 1